"Przyjmujemy to z pokorą". Rząd odpowiada na prezydenckie wątpliwości ws. noweli ustawy o SN

2022-12-15, 15:45

"Przyjmujemy to z pokorą". Rząd odpowiada na prezydenckie wątpliwości ws. noweli ustawy o SN
Rzecznik rządu )oraz minister ds. europejskich podczas konferencji prasowej w Sejmie w Warszawie,. Foto: PAP/Piotr Nowak

- Stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie projektu o SN jest otwarte i konstruktywne, ale jednocześnie bardzo jasno rysujące pryncypia, których przekroczyć nie wolno - mówił minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk. Uwagi przyjmuję z pokorą, będziemy z prezydentem w intensywnym kontakcie - dodał.

Posłowie w czwartek mają się zająć projektem nowelizacja ustawy o SN, który wpłynął do Sejmu w nocy z wtorku na środę. Jest on - jak mówili posłowie PiS - efektem negocjacji z Komisją Europejską i ma spełnić kluczowy tzw. kamień milowy, pozwalający na wypłatę Polsce środków z Krajowego Planu Odbudowy.

W czwartek prezydent Duda oświadczył, że nie uczestniczył w przygotowaniu tego projektu i nie był on z nim konsultowany. Podkreślił też, że nie pozwoli, aby został do polskiego systemu prawnego wprowadzony jakikolwiek akt prawny, który nominacje sędziowskie będzie podważał, który te nominacje dokonane przez prezydenta RP będzie pozwalał komukolwiek weryfikować.

"Granice, których przekroczyć nie wolno" 

Szynkowski vel Sęk podczas późniejszego briefingu w Sejmie powiedział, że stanowisko prezydenta przyjmuje z satysfakcją, gdyż Andrzej Duda "powiedział o tym, że czeka na rozpoczęcie prac parlamentarnych i będzie bronił pewnych granic, zasad, które też przyświecały mi podczas rozmów z KE". - Granicy konstytucji, prerogatyw prezydenta, które absolutnie nie mogą zostać naruszone tymi rozwiązaniami - mówił minister.


Dodał też, że podczas prac nad projektem uczestniczyć będą prezydenccy ministrowie. - To otwarte, konstruktywne stanowisko pana prezydenta w tej sprawie, ale jednocześnie bardzo jasno rysujące pryncypia, których przekroczyć nie wolno, przyjmujemy z satysfakcją - podkreślił Szynkowski vel Sęk.

Szynkowski vel Sęk deklaruje: osobiście zaangażuje się w to, by Prezydent miał dostęp do prac nad ustawą

- Natomiast w jednym elemencie chciałbym przekazać, że rzeczywiście wygląda na to, że przekazywane informacje przeze mnie w trakcie procesu negocjacyjnego nie były wystarczające, że pan prezydent nie czuł się wystarczająco konsultowany. Przyjmuję z pokorą to stanowisko pana prezydenta. Postaramy się w związku z tym, ja też osobiście się zaangażuje w to, żeby pan prezydent dysponował wszystkimi szczegółowymi informacjami w trakcie prac parlamentarnych - zapewnił minister.

Dodał, że jeśli prezydent będzie sobie życzył bardziej szczegółowych informacji z procesu negocjacyjnego, to jest do jego pełnej dyspozycji.

- Uwagi przyjmuję nie tylko z pokorą, ale także wyciągamy z nich konstruktywne wnioski, będziemy z prezydentem w tej sprawie w intensywnym kontakcie - zapewnił Szynkowski vel Sęk.

Rzecznik rządu odpowiada na zarzuty do ustawy 

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym nie daje możliwości generalnego podważania statusu sędziów. W Sejmie rzecznik odpowiadał na pytania dziennikarzy, dotyczące nowego projektu zmian w sądownictwie.

Piotr Müller podkreślił, że zapisany w projekcie ustawy test niezależności sędziów dotyczy konkretnych spraw, a nie statusu danego sędziego. - To nie jest tak, że jak w jednej sprawie test niezależności zostanie przeprowadzony skutecznie, to znaczy sąd stwierdzi, że jakiś sędzia nie spełnia wymaganych kryteriów niezależności, to taki sędzia nie będzie mógł orzekać w innych sprawach - tłumaczył rzecznik.

Jak mówił, kwestia niezależności będzie oceniana osobno w każdej sprawie i wyłącznie w odniesieniu do danego postępowania sądowego. Piotr Müller zaznaczył, że prawo do podważania statusu sędziego naruszałoby kompetencje prezydenta do powoływania sędziów i zdestabilizowałoby polski system sprawiedliwości. - Nigdy byśmy się na to nie zgodzili - zapewnił rzecznik rządu.

Czytaj także:

Minister Müller przypomniał jednocześnie, że test niezawisłości sędziego już funkcjonuje w polskim prawie, a zaproponowana ustawa jedynie zmienia przebieg tej procedury. Przypomniał, że ten test został wprowadzony w polskim wymiarze sprawiedliwości na mocy ustawy, którą na początku roku zaproponował prezydent Andrzej Duda. Wskazał, że obecna nowelizacja zmienia dwie rzeczy w funkcjonowaniu tej procedury.

- Część kompetencji w zakresie ostatecznych decyzji co do testu niezależności zostanie przeniesiona z Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego do Naczelnego Sądu Administracyjnego. I skład orzekający będzie mógł zawnioskować o przeprowadzenia takiego testu - wskazał rzecznik. Dodał, że przy obecnym stanie prawnym o przeprowadzenie takiego testu mogą wnioskować jedynie strony postępowania.

Posłuchaj

Rzecznik rządu P. Müller: nowelizacja ustawy o SN nie daje możliwości generalnego podważania statusu sędziów (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

  

PAP/IAR/kmp

Polecane

Wróć do strony głównej