Prezydent Andrzej Duda: bohaterstwo rodziny Ulmów jest symbolem, pamięć o nich będzie trwać

"Rodzina Ulmów została zamordowana przez niemieckich okupantów. Ich bohaterstwo jest symbolem, a pamięć o nich będzie trwać. Dekret o ich męczeństwie jest otwarciem drogi do beatyfikacji" - oświadczył prezydent Andrzej Duda.

2022-12-17, 15:24

Prezydent Andrzej Duda: bohaterstwo rodziny Ulmów jest symbolem, pamięć o nich będzie trwać
Papież zatwierdził dekret o beatyfikacji rodziny Ulmów. Foto: Darek Delmanowicz/PAP

W sobotę Watykan podał, że papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie rodziny Ulmów, która została zabita przez Niemców za ukrywanie żydowskich rodzin 24 marca 1944 roku. Uznanie dekretu o męczeństwie to ważny krok na drodze do beatyfikacji rodziny.

Odnosząc się do tego prezydent Andrzej Duda napisał na Twitterze: "Za pomoc i ukrywanie Żydów, rodzina Ulmów została zamordowana przez niemieckich okupantów. Ich bohaterstwo jest symbolem, a pamięć o Nich będzie trwać. Ojciec Święty zaaprobował dekret o męczeństwie rodziny Ulmów, który jest otwarciem drogi do Ich beatyfikacji"

Papież zatwierdził dekret o beatyfikacji rodziny Ulmów

Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali we wsi Markowa w przedwojennym województwie lwowskim, obecnie podkarpackim. W 1942 roku Ulmowie przyjęli pod swój dach ośmioro Żydów - z rodzin Goldmanów, Didnerów i Gruenfeldów. Wiosną 1944 roku rodzina została zadenuncjowana przez Włodzimierza Lesia, posterunkowego granatowej policji w Łańcucie, który wcześniej zagarnął majątek rodziny Goldmanów.

24 marca o świcie niemieccy żandarmi wdarli się do domu Ulmów. Zastrzelili ukrywających się tam Żydów, a następnie wyprowadzili przed dom Józefa Ulmę, jego żonę Wiktorię w dziewiątym miesiącu ciąży oraz ich dzieci. Małżonków zastrzelono na oczach dzieci, które zginęły zaraz potem. Najstarsza z rodzeństwa - Stanisława - miała osiem lat, najmłodsza - Maria - półtora roku.

REKLAMA

Niemcy zagrabili gospodarstwo Ulmów oraz mienie należące do zamordowanych Żydów. Rodzina Ulmów została pogrzebana w zbiorowej mogile. Krótko potem, mimo zakazu Niemców, kilku mężczyzn z Markowej wydobyło zwłoki i umieściło je w osobnych trumnach. Po wojnie szczątki ekshumowano i pochowano na cmentarzu parafialnym.

Posłuchaj

Papież zatwierdził dekret o beatyfikacji rodziny Ulmów - relacja Piotra Kowalczuka (IAR) 0:50
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

ng//PAP//IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej