more_horiz
Wiadomości

Kolejni imigranci próbowali sforsować granicę. Straż Graniczna podała nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2022 09:18
38 cudzoziemców próbowało w sobotę przedostać się z Białorusi do Polski. Kilku z nich przeprawiło się przez graniczną rzekę Świsłocz – podała Straż Graniczna w raporcie z minionej doby.
38 cudzoziemców próbowało w sobotę przedostać się z Białorusi do Polski
38 cudzoziemców próbowało w sobotę przedostać się z Białorusi do PolskiFoto: Twitter/SG

Próba na rzece Świsłocz miała miejsce w okolicach Bobrownik (Podlaskie); zatrzymanych zostało trzech Hindusów i obywatel Tadżykistanu; ten ostatni był prawdopodobnie przewodnikiem i nielegalnie przeprowadzał cudzoziemców przez granicę - podała SG w niedzielę rano na Twitterze.

Z danych Straży Granicznej wynika, że od początku grudnia odnotowano ponad 900 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W listopadzie zanotowano ponad 2,2 tys. takich prób, w październiku - ponad 2,5 tys.

Bariera elektroniczna

Trwa instalowanie bariery elektronicznej, która ma być uzupełnieniem stalowego ogrodzenia zbudowanego na 186 kilometrach granicy z Białorusią. Bariera elektroniczna ma mieć 206 km i obejmie również odcinki, gdzie stalowego ogrodzenia nie ma, np. graniczne rzeki.

Gotowe są już jej trzy pierwsze odcinki o łącznej długości 55 km, wyposażone m.in. w kamery dzienno-nocne i termowizyjne. Trwają odbiory techniczne kolejnych. Według zapowiedzi MSWiA, do końca roku powinna być oddana do użytku cała bariera elektroniczna.

Od 1 lipca na Podlasiu obowiązuje – wydany przez wojewodę – zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. Po kolejnym przedłużeniu przez wojewodę zakaz obowiązuje obecnie do końca roku w całym województwie, z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach.

Czytaj także:

dn/IAR/PAP

Zobacz także

Zobacz także