SG pokazała warunki żywieniowe w ośrodkach dla cudzoziemców. "Zgodne z wymogami kulturowymi"

2022-12-11, 02:20

SG pokazała warunki żywieniowe w ośrodkach dla cudzoziemców. "Zgodne z wymogami kulturowymi"
SG pokazała warunki żywieniowe w ośrodkach dla cudzoziemców. Foto: PAP/Tomasz Waszczuk; twitter/@Straz_Graniczna

W serii wpisów na Twitterze, Straż Graniczna przedstawiła sytuację żywieniową oraz medyczną w ośrodkach dla cudzoziemców. "Posiłki w pełni uwzględniają zarówno dzienne wartości energetyczne dostosowane do potrzeb osób oraz ich wymogi religijne i kulturowe" - podano w jednym z wpisów. 

Straż Graniczna od ponad roku zmaga się z napływem chcących nielegalnie przekroczyć polską granicę migrantów, głównie z Bliskiego Wschodu oraz Afryki. Są to przedstawiciele takich państw jak: Syria, Jemen czy Egipt. 

Szczyt migracji, a zarazem najbardziej najbardziej napięta sytuacja na granicy z Białorusią miała miejsce w listopadzie 2021 roku, kiedy to miał miejsce "szturm" na przejściu granicznym w Kuźnicy. W jednym momencie przez polską granicę lądową próbowało przedostać się nawet 3 tys. osób. 

Sytuacja uległa zmianie po ograniczeniu lotów z Bilskiego Wschodu zarówno na Białoruś, jak i do Rosji, ale także po wybudowaniu - z początku - bariery tymczasowej (koncertina), a następnie zapory. Nowoczesna, wysoka na ponad 2 m zapora, wyposażana w system elektroniczny, stanowi wzmocnienie polskiej granicy z Białorusią. 

Podobne kroki podejmowane są na granicy polsko-rosyjskiej z obwodem kaliningradzkim. 

Warunki dla cudzoziemców 

Osoby, które przedostaną się do Polski w sposób nielegalny lub np. złożyły wniosek o zastosowanie wobec nich ochrony międzynarodowej na terytorium RP przebywają w zamkniętych, strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców. Takie placówki znajdują się m.in. w Lesznowoli czy Białymstoku. 

Teraz, Straż Graniczna za pośrednictwem Twittera, pokazała jakie warunki panują w placówkach, na jakie udogodnienia mogą liczyć cudzoziemcy, by w sposób komfortowy, oczekiwać na wydanie decyzji w ich sprawie. 

Jak wynika z relacji SG, w ośrodkach cudzoziemcy mają nieograniczony dostęp do opieki medycznej, konsultacji internistycznych, a po przyjęciu do placówki, wykonywane są im niezbędne badania. W ośrodkach pracują także psychologowie, do których cudzoziemcy mogą zwrócić się o pomoc.

Oprócz wskazanej opieki medycznej, ośrodek zapewnia oczywiście wyżywanie. Jak informuje Straż Graniczna, jest ono oferowane w formie cateringu lub przygotowywane na miejscu. 

"Posiłki w pełni uwzględniają zarówno dzienne wartości energetyczne dostosowane do potrzeb osób oraz ich wymogi religijne i kulturowe" - zapewnia SG. Stanowi to ważny element opieki nad przebywającym w ośrodku, z uwagi na poszanowanie jego wiary oraz kultury. 

Ponadto, w ośrodkach cudzoziemcy mogą przygotowywać posiłki sami, z zakupionych wcześniej produktów. "Cudzoziemcy mają możliwość wybrania oprócz diety podstawowej, również dietę wegetariańską z jajkiem i rybą, wegańską lub lekkostrawną i cukrzycową (ze względu na zalecenia lekarskie), lub ze względu na stan zdrowia mają dietę indywidualną" - podkreślono we wpisie. 

Straż Graniczna podała także dane dot. wydatków w ośrodkach dla cudzoziemców w 2022 roku. 

Czytaj także:

twitter/strazgraniczna.pl

Polecane

Wróć do strony głównej