Premier Morawiecki: kładziemy nacisk na całościowe wsparcie dzieci i młodzieży
- Kładziemy ogromny nacisk na to, aby wsparcie dzieci i młodzieży było całościowe. Od początku roku szkolnego zatrudniliśmy w szkołach dodatkowych kilkanaście tysięcy specjalistów, m.in. psychologów dziecięcych - powiedział w Oławie (woj. dolnośląskie) premier Mateusz Morawiecki.
2022-12-19, 16:47
Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Oławie.
Premier poruszył tematykę zdrowia psychicznego dzieci. "Mamy blisko 30 proc. osób - dzieci, młodzieży, które potrzebują jakiegoś rodzaju wsparcia, tutaj, w tej szkole w Oławie, ale także we wszystkich szkołach w Polsce" - powiedział premier Morawiecki.
Prezes Rady Ministrów podkreślił, że wiceszefowa MEiN Marzena Machałek od kilku lat edukuje rząd w kwestii tego, jak ważne jest systemowe podejście do wsparcia dzieci i młodzieży.
Systemowe wsparcie
- Kładziemy ogromny nacisk na to, aby to wsparcie było całościowe, systemowe. Dlatego od początku roku szkolnego, po to, żeby walczyć z tymi plagami dnia współczesnego, zatrudniliśmy kilkanaście tysięcy dodatkowo specjalistów - od pedagogów, logopedów, ale zwłaszcza psychologów dziecięcych, psychiatrów - wyliczał Mateusz Morawiecki. Wyjaśnił, że są zatrudniania w większych placówkach szkolno-przedszkolnych i zespołach szkół, po to, aby była dostępność do specjalistycznej pomocy.
REKLAMA
Zapewnił, że rząd chce też, aby pomoc ta docierała do rodziców. Dodał, że zdaje sobie sprawę, jak wielkim wysiłkiem jest dla rodziców dzieci wymagających dodatkowego wsparcia pogodzenie życia zawodowego z wychowaniem dzieci.
- Chcemy tutaj, żeby państwo tutaj jak najwięcej dopomogło. Przeznaczamy dodatkowe miliardy złotych na ten cel - bezprecedensowe sumy - zapewnił.
Posłuchaj
1,9 mld zł na zatrudnienie specjalistów w szkołach
W trakcie wspólnej wizyty w zespole szkolno-wychowawczym w Oławie z premierem Mateuszem Morawieckim, wiceminister ogłosiła, że w przyszłym roku rząd przeznaczy 1 miliard 870 milionów złotych na zatrudnienie w szkołach specjalistów - psychologów, logopedów i pedagogów specjalnych.
Wiceminister Marzena Machałek dodała, że celem resortu jest, by w placówkach edukacyjnych dzieci mogły uzyskać jak najlepszą pomoc.
REKLAMA
- Tu gdzie się da, blisko, w przedszkolu, w szkole, a nawet w żłobku prowadzimy bezprecedensowe na skalę europejską badania przesiewowe wśród małych dzieci. Badania pozwolą nam zobaczyć te dzieci, które potrzebują wsparcia na wczesnym etapie rozwoju, i zastosować do nich taką zintegrowaną terapię - powiedziała Marzena Machałek.
Wiceminister edukacji dodała, że odsetek uczniów z problemami psychologiczno-pedagogicznymi wzrasta, a zdecydowana większość takich dzieci uczy się w szkołach ogólnodostępnych.
- Zerowa stawka VAT na żywność. Wiceminister Soboń: przewidujemy możliwość przedłużenia tego rozwiązani
- "Przyjęcie tych rozwiązań uruchomi proces otwarcia KPO". Rafał Bochenek o nowelizacji ustawy o S
- Polska przedstawiła KE propozycje ws. KPO. Szymon Szynkowski vel Sęk: kolejny krok został wykonany
PAP/IAR/mn
REKLAMA
REKLAMA