more_horiz
Wiadomości

Szef MZ o niedoborze leków: występują lokalnie, w Polsce są zapasy na miesiące

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2022 10:11
Zdaniem ministra zdrowia Adam Niedzielskiego w Polsce nie mamy do czynienia z powszechnym problemem niedoboru leków. W skali kraju - jego zdaniem - zapasy leków są zapewnione na kilka miesięcy do przodu, a lokalne braki są "związane z łańcuchem dystrybucji".
Niedzielski: w Polsce jest zapas leków. Braki występują lokalnie
Niedzielski: w Polsce jest zapas leków. Braki występują lokalnieFoto: Shutterstock/i viewfinder

Adam Niedzielski był pytany w TVN24 o braki niektórych leków w aptekach. Wskazał, że w ostatnim tygodniu przedświątecznym mieliśmy blisko 300 tys. zakażań grypą. W związku z tym - jak wyjaśnił - jest zdecydowanie większy popyt na leki niż w poprzednich latach.

Leków brakuje m.in. przez grypę

- Jeżeli popatrzymy na liczbę zachorowań [na grypę], to ona jest nie tylko większa niż rok czy dwa lata temu, kiedy były czasy pandemii, ale jest większa niż w 2019 r. - stwierdził Adam Niedzielski.

- Cały czas monitorujemy sytuację (...). Patrzymy, z czego wynikają ewentualne lokalne niedobory. W skali kraju, jeśli chodzi o zabezpieczenia, zapasy są na kilka miesięcy do przodu, ale występują lokalne braki, związane z łańcuchem dystrybucji. Apteki mają podpisane umowy z konkretnymi hurtowniami - powiedział minister.

Szef MZ zapewnił, że resort negocjuje z producentami leków. - Poprosiłem Główny Inspektorat Farmaceutyczny, by w przypadku lokalnych sygnałów łańcuchy dostaw były weryfikowane - dodał.

Problem z produkcją leków w Chinach

- Leki (...) były produkowane w dużej części w Chinach. To się trochę redefiniuje, bo rynek ciągle się dynamicznie zmienia - stwierdził. Zwrócił też uwagę na transport leków. - Duża część leków wpływała do Europy przez Odessę, z dalekiej Azji. To są rzeczy, które w oczywisty sposób zmieniają to, co się dzieje - powiedział Adam Niedzielski.

Minister zdrowia zwrócił uwagę na to, że "mamy też kwestię rozpracowanych zamienników". - Nawiązaliśmy współpracę z Izbą Lekarską i innymi organami samorządowymi, by pokazywać, które leki niekoniecznie muszą być zapisywane, więc mamy ciągłą wymianę informacji ze środowiskiem - dodał.

Czytaj również:

PAP/jmo

Zobacz także

Zobacz także