PKW odrzuciła sprawozdanie Polski 2050. W tle milionowe przychody fundacji Hołowni i niejasne powiązania w partii
Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie Polski 2050. Powodem takiej decyzji był brak możliwości zweryfikowania danych finansowych. W odpowiedzi Szymon Hołownia podkreśla, że mógł prowadzić tylko działalność stowarzyszenia, którego przychody, jak zauważają media, w ciągu dwóch lat osiągnęły wartość blisko sześciu milionów złotych. Czy polityk od lat łamał konstytucję?
2022-12-28, 09:56
W ubiegłym tygodniu "Rzeczpospolita" poinformowała o tym, że partia Szymona Hołowni złożyła do PKW sprawozdanie, z którego wynika, że w całym roku praktycznie nie działała. Do każdej z rubryk mówiących m.in. o wpłaconych środkach, darowiznach i przyjętych wartościach niepieniężnych wpisano wartość "0".
Lider ugrupowania tłumaczył w programie "Fakty po Faktach", że rejestracja jego ugrupowania trwała przez cały rok - od marca 2021 do marca 2022 - a prawomocne wpisanie do rejestru nastąpiło jeszcze dwa miesiące później.
- Wcześniej wszystkie banki odmawiały nam otwarcia konta, tłumacząc, że nie jesteśmy zarejestrowani prawomocnie lub że one nie prowadzą rachunków partii politycznych - tłumaczył. - Jeśli chcieliśmy działać legalnie - a chcieliśmy - to mogliśmy tylko prowadzić działalność stowarzyszenia, którego ja też jestem przewodniczącym - zapewnił Szymon Hołownia.
Milionowe przychody stowarzyszenia Szymona Hołowni
Jak zauważył portal tvp.info, koszt założenia przez Szymona Hołownię Fundacji Polska Od Nowa wyniósł tysiąc złotych. Już rok później organizacja uzyskała blisko trzy miliony przychodu, a w 2021 r. - prawie sześć milionów. Portal przypomniał, że beneficjentami fundacji są jej lider oraz była wiceminister w rządzie Donalda Tuska i była ambasador RP w Moskwie Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. W zarządzie organizacji zasiada natomiast m.in. Jacek Cichocki, który był ministrem w rządzie lidera PO.
REKLAMA
Warto także dodać, że strona internetowa Polski 2050 nie należy do partii, ale do Fundacji Polska Od Nowa. "Wsparcie finansowe to w rzeczywistości wsparcie dla fundacji Szymona Hołowni" - zaznaczył dziennikarz Michał Rachoń, dodając zarazem, że kwestia ta może być niejasna dla większości, która z pewnością zakłada, że przelewy są realizowane na rzecz partii.
- Polska 2050 a służby specjalne. Gmyz: ekspertem ugrupowania jest gen. Różański
- Wspólna lista opozycji? Dr Andrzej Anusz: kluczowe ugrupowanie Szymona Hołowni
- PKW odrzuciła sprawozdanie Polski 2050. Poseł PSL: zakwestionowanie finansowania będzie sporym problemem
Ponadto, według informacji umieszczonych na stronie, ugrupowanie można wspierać także z zagranicy. Jednak, jak komentuje tvp.info, przepisy wskazują, że "partii politycznej mogą być przekazywane środki finansowe jedynie przez obywateli polskich mających stałe miejsce zamieszkania na terenie RP".
W dodatku ze sprawozdania PKW wynika, że "podszywanie się fundacji pod partię polityczną i pozyskiwanie pieniędzy jest niezgodne z przepisami, ponieważ wówczas działalność polityczną finansują podmioty, które nie mogą tego robić". W ocenie Michała Rachonia kwestie te świadczą o tym, że lider Polski 2050 od lat łamał przepisy konstytucji, nad którymi wcześniej płakał.
REKLAMA
Zobacz także: Szymon Hołownia w Programie 3 Polskiego Radia
ng//PR24//tvp.info//PAP
kor
REKLAMA