Nowelizacja prawa oświatowego. Minister Czarnek: trzeba znaleźć drogę do porozumienia z prezydentem

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek mówił na antenie Radia Maryja o konieczności porozumienia się z prezydentem Andrzejem Dudą ws. nowelizacji prawa oświatowego. Jak mówił,  w tej sprawie "nie o spokój chodzi, ale o dobro dzieci". Zapowiedział obywatelski projekt ustawy w tej sprawie.

2022-12-28, 23:58

Nowelizacja prawa oświatowego. Minister Czarnek: trzeba znaleźć drogę do porozumienia z prezydentem
Szef MEiN: musimy znaleźć drogą do porozumienia z prezydentem ws. nowelizacji prawa oświatowego. Foto: Ministerstwo Edukacji i Nauki

- Widzimy, co dzieje się w niektórych szkołach — zwłaszcza w dużych miastach. Widzimy te obrzydliwe jasełka, które pokazywano, chociażby z Gdańska w ostatnim czasie — całkowicie demoralizujące. Widzimy oddziaływanie niektórych organizacji pozarządowych, które zupełnie bez kontroli rodziców i kuratorów oświaty wchodzą do polskich szkół — w wielkich miastach. To nie jest problem małych miasteczek i polskich wsi - powiedział minister Czarnek w Radiu Maryja.

"Chodzi o dobro dzieci"

Dodał, że temu problemowi jego resort nadal będzie musiał stawiać czoła. - Musimy znaleźć drogę do porozumienia z panem prezydentem, aby te przepisy wprowadzić. Tu nie o spokój chodzi, ale o dobro dzieci, a to dobro dzieci jest narażone na szwank brakiem kontroli nad działalnością niektórych organizacji pozarządowych, w niektórych szkołach zwłaszcza w centrach wielkich miast - mówił minister edukacji i nauki, odnosząc się do prezydenckiego weta z grudnia. Prezydent Andrzej Duda zawetował wówczas nowelizację prawa oświatowego, dotyczącą zasady działalności organizacji i stowarzyszeń w szkołach i przedszkolach, zwiększającą nadzór kuratorów i wprowadzającą zmiany w edukacji domowej. Według prezydenta nie udało się osiągnąć społecznego kompromisu w sprawie nowelizacji.

Nowelizacja prawa oświatowego. Będzie obywatelski projekt?

Przemysław Czarnek mówił w Radiu Maryja, że być może powstanie obywatelski projekt zmian prawa oświatowego, pod którym mogą podpisać się setki tysięcy osób. Działania w tej sprawie są już — jak wskazał minister — inicjowane, a ich intensyfikacja ma nastąpić od początku 2023 roku.

Czytaj także:

- Przedmiotem naszych trosk są również przewidywania dotyczące najbliższej przyszłości, jeżeli chodzi o wojnę na Ukrainie i ewentualnie kolejnych uchodźców, którzy będą chcieli zapisywać swoje dzieci do polskich szkół. W polskim systemie edukacyjnym i w Polsce działają polskie szkoły i to do nich przyjmujemy dzieci z Ukrainy. Dalsza współpraca z samorządami i dyrektorami szkół w tym zakresie — to wyzwania przed nami - wskazał szef MEiN w Radiu Maryja.

ms/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej