Zamrożenie cen prądu w 2023 roku. Anna Moskwa: pieniędzy na to nie zabraknie
- Nigdy nie będzie sytuacji, że zabraknie środków na zamrożenie cen - zapewniła w rozmowie z Polsat News minister klimatu i środowiska Anna Moskwa pytana o program zamrożenia cen prądu w nadchodzącym roku. Jak mówiła, gdyby okazało się, że przychody spółek energetycznych nie wystarczą, rząd przygotował "mechanizm zapasowy".
2022-12-29, 12:08
- Na dzisiaj nie widzimy potrzeby nowelizacji ustawy o limitach cen prądu - powiedział w poniedziałek w rozmowie z Polsat News minister klimatu i środowiska Anna Moskwa pytana o ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.
- Jesteśmy w gotowości, gdyby się okazało, że te przychody ze spółek nie pokrywają w 100 proc. tego zapotrzebowania rekompensat dla spółek i utrzymania niskich cen dla odbiorców. Wtedy będziemy tę ustawę nowelizować - dodała.
- Mamy mechanizm zapasowy, który zabezpiecza te pierwsze płatności, więc nigdy nie będzie sytuacji, że zabraknie środków na zamrożenie cen - zapewniła.
Ceny prądu zamrożone, rekompensaty dla spółek
Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku zakłada, że w przyszłym roku ceny prądu będą zamrożone na poziomie z 2022 r. do limitu zużycia: 2 MWh rocznie dla gospodarstwa domowego, 2,6 MWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami i 3 MWh w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników. Po przekroczeniu wskazanych limitów zużycia odbiorcy będą rozliczani za każdą kolejną zużytą ilość energii według stawek taryf lub cenników obowiązujących w 2023 r. Z zamrożenia cen wyłączeni będą odbiorcy, którzy wcześniej zawarli rynkowe umowy gwarantujące im stałą cenę za energię elektryczną w 2023 r.
REKLAMA
Ustawa przewiduje ponadto, że jeżeli między 1 października 2022 r. a 31 grudnia 2023 r. odbiorca zmniejszy swoje zużycie o co najmniej 10 proc. w porównaniu z okresem 1 października 2021 - 31 grudnia 2022 r., w 2024 r. sprzedawca ma mu zaoferować upust w wysokości 10 proc. kosztów energii elektrycznej z okresu październik 2022 - grudzień 2023.
Za zamrożenie cen prądu i upusty spółki energetyczne mają otrzymać rekompensaty. Źródłem finansowania ma być Fundusz Przeciwdziałania COVID-19; z niego będzie też finansowany dodatek elektryczny.
- Eksperci: w kryzysie lepszy jest większy dług państwa niż zwiększanie podatków
- Dodatek osłonowy dla ponad 3 mln gospodarstw. Ministerstwo klimatu podsumowało trzy kwartały tego roku
- Eksperci: chwilowy spadek inflacji na pewno cieszy, ale w kolejnych miesiącach trzeba ją będzie konsekwentnie tłumić
PAP, IAR/ mbl
REKLAMA
REKLAMA