Szef MZ: dostęp do leków na poziomie całego kraju jest zapewniony

Według naszych systemów sprawozdawczych dostęp do leków jest na razie na poziomie całego kraju zapewniony. Widzimy jednak, że tempo ich ubywania w hurtowniach jest ogromne i jest nieporównywalne z poprzednimi latami - powiedział w czwartek w Warszawie minister zdrowia Adam Niedzielski.

2023-01-05, 13:37

Szef MZ: dostęp do leków na poziomie całego kraju jest zapewniony
Ministerstwo Zdrowia na bieżąco monitoruje stan hurtowni i aptek. Foto: Shutterstock/i viewfinder

Minister Adam Niedzielski przypomniał, że resort posiada system, który pozwala monitorować dostępność leków na poziomie hurtowym.

Według naszych systemów sprawozdawczych ten dostęp na razie na poziomie całego kraju jest zapewniony, ale rzeczywiście widzimy, że tempo ubywania zasobów w hurtowniach jest ogromne. Ono jest zupełnie nieporównywalne z poprzednimi latami - ocenił.

- Mamy dużą skalę popytu na leki, dlatego pozwoliliśmy sobie oprócz bieżącego monitorowania przyjrzeć się, jak wygląda sytuacja zabezpieczenia w przypadku, gdyby ten niekorzystny scenariusz zachorowań na grypę i jego dalszego wzrostu był realizowany - dodał Niedzielski.

Leki w trzech obszarach

Szef MZ zakomunikował, że działania resortu podzielono na trzy obszary - dotyczący antybiotyków, leków przeciwwirusowych i obszar leków przeciwzapalnych.

REKLAMA

Przekazał, że pod kątem antybiotyków Polfa Tarchomin zapewniła o dostępności do substancji czynnej. Również linie produkcyjne są przygotowane na to, żeby zaspokoić popyt. - Jeśli chodzi o leki przeciwzapalne, tutaj też jest w Polfie przygotowana linia produkcyjna, która pomoże nam w przypadku kryzysu, bo na razie również na poziomie hurtowym problemu nie odczuwamy - dodał.

Niedzielski wskazał, że w przypadku leków przeciwwirusowych sytuacja jest trudniejsza. - Nie mamy tutaj możliwości produkcji w przypadku Polfy Tarchomin, dlatego rozmawiamy z innymi producentami, ale również otrzymaliśmy zapewnienie, że w najbliższym czasie takie dostawy się pojawią - zaakcentował.

.

Minister Niedzielski mówił też o hospitalizacjach. Przekazał, że niektóre dane o hospitalizacji spowodowanej grypą wskazywały, że ponad 60 proc. chorych to osoby poniżej 18 lat.

- Jedną z decyzji, którą podjęliśmy na sztabie, było zwiększenie dostępności łóżek przeznaczonych dla dzieci w szpitalach, nie tylko na oddziałach pediatrycznych, do leczenia powikłań czy trudnych przebiegów grypowych – powiedział.

REKLAMA

Szef MZ wyjaśnił, że początkowo liczba łóżek pediatrycznych w kraju była określana na 14 tys. W tej chwili, zgodnie z deklaracjami szpitali z całej Polski, jest to 17 tys. W związku z tym, jak tłumaczył, obłożenie łóżek spadło do mniej więcej 60 proc., a liczba hospitalizacji dzieci wynosi mniej więcej 9 tys.

Większe obłożenie

- Były takie momenty, szczególnie w niektórych regionach bardziej dotkniętych zachorowaniami, że obłożenie przekraczało nawet 80 proc. Mówię tu przede wszystkim o woj. lubelskim, podkarpackim, małopolskim. Tam ta sytuacja była przed świętami najtrudniejsza – dodał.

Szef MZ poruszył także kwestie dostępności do lekarzy. "W związku z tak duża liczbą zachorowań mamy zarówno wysyp pacjentów w podmiotach podstawowej opieki zdrowotnej, jak również obserwujemy bardzo duży wzrost pacjentów przyjmowanych na SOR-ach " – zaznaczył minister.

Przypomniał również o możliwości skorzystania z bezpłatnej Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK) pod numerem 800-137-200.

REKLAMA

Kraska: obecnie dominuje grypa, a nie COVID. Od września zachorowały ponad 2 mln osób

Czytaj także:

pg,pap

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej