more_horiz
Wiadomości

"Wspólny głos o tym, jak pomagać Ukrainie". Spotkanie przewodniczących parlamentów Polski i państw bałtyckich

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 13:38
- Agresja Rosji na Ukrainie zmieniła nie tylko sytuację geopolityczną w Europie i na świecie, ale i rolę Polski, państw bałtyckich, a szerzej państw Europy Środkowo-Wschodniej - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek po spotkaniu z przewodniczącymi parlamentów Litwy, Łotwy i Estonii. - Dziś jesteśmy krajami, których się słucha - podkreśliła.
Spotkanie przewodniczących parlamentów Polski i państw bałtyckich: Litwy - Viktoriji Cmilyte-Nielsen, Łotwy - Edvardsa Smiltensa i Estonii - Juriego Ratasa oraz marszałek Sejmu Elżbiety Witek
Spotkanie przewodniczących parlamentów Polski i państw bałtyckich: Litwy - Viktoriji Cmilyte-Nielsen, Łotwy - Edvardsa Smiltensa i Estonii - Juriego Ratasa oraz marszałek Sejmu Elżbiety WitekFoto: PAP/Albert Zawada

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wyraziła zadowolenie z efektów spotkania z przewodniczącymi parlamentów państw bałtyckich (Litwę reprezentowała Viktorija Cmilyte-Nielsen, Łotwę - Edvards Smiltens, a Estonię - Juri Ratas).

Politycy podpisali wspólną deklarację dotyczącą pogłębienia współpracy parlamentarnej w odpowiedzi na zagrożenia geopolityczne.

"Mówiliśmy wspólnym głosem o pomocy Ukrainie"

Elżbieta Witek powiedziała, że dwie tury rozmów pokazały jednomyślność Polski, Litwy, Łotwy i Estonii w kwestii aktualnej sytuacji geopolitycznej w Europie, a także tożsame podejście Polski i państw bałtyckich do wojny na Ukrainie.

- Mówiliśmy wspólnym głosem o tym, w jaki sposób należy pomagać Ukrainie, aby ta wojna zakończyła się jej sukcesem, a bezwzględną klęską Rosji - mówiła marszałek.

Czytaj także:

Podpisana deklaracja, jak podkreśliła Elżbieta Witek, to "dowód na bardzo dobrą współpracę" Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Dokument mówi o geopolitycznych zmianach w Europie, roli wszystkich czterech krajów i "czasie próby, który sprawdza naszą solidarność, nasze sojusze".

"Mamy wpływ na to co się dzieje w Europie"

Dodała, że podczas spotkania poruszonych zostało wiele ważnych tematów związanych z wojną, która, jak mówiła, "zmieniła sytuację geopolityczną w Europie i rolę państw regionu Europy środkowo-wschodniej".

- Z państw, które do tej pory były w dużej mierze marginalizowane, z którymi nie liczono się, gdy ostrzegaliśmy, że Rosja jest potężnym zagrożeniem, jesteśmy dziś krajami, których się słucha, mającymi wpływ na to co się dzieje w Europie - podkreśliła Witek.

Posłuchaj
00:28 Elżbieta Witek o spotkaniu z szefami parlamentów państw bałtyckich (IAR).mp3 Elżbieta Witek o spotkaniu z szefami parlamentów państw bałtyckich (IAR)

ms/IAR, PAP

Zobacz także

Zobacz także