more_horiz
Wiadomości

Rocznica śmierci Jadwigi Kaczyńskiej. Prezes PiS: dzięki pokoleniu mojej matki żyjemy w wolnej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 19:57
W Starachowicach upamiętniono 10. rocznicę śmierci Jadwigi Kaczyńskiej. W kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych odprawiono mszę świętą w intencji zmarłej honorowej obywatelki miasta. W mszy uczestniczył Jarosław Kaczyński. Po jej zakończeniu prezes PiS złożył kwiaty przed tablicami w tutejszym Panteonie Pamięci Narodowej. Jak podkreślił po uroczystości, dzięki pokoleniu jego matki żyjemy w wolnej Polsce.
Rocznica śmierci Jadwigi Kaczyńskiej. Prezes PiS podczas uroczystości w Starachowicach
Rocznica śmierci Jadwigi Kaczyńskiej. Prezes PiS podczas uroczystości w Starachowicach Foto: PAP/Piotr Polak

W starachowickim panteonie są także m.in. tablice upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej i Szare Szeregi. To właśnie na tej drugiej widnieje nazwisko Jadwigi Jasiewicz - tak z domu nazywała się Jadwiga Kaczyńska. Prezes PiS podziękował za pamięć o osobach, których nazwiska umieszczono w Panteonie.

To podziękowanie za pamięć o niej, o tych wszystkich, którzy zostali w Panteonie uczczeni, pamięć mojego śp. brata, przyjaciela Przemysława Gosiewskiego i innych - mówił Jarosław Kaczyński.

Jadwiga Kaczyńska. Zasługi dla ojczyzny

Jak podkreślił prezes PiS, jego matka aktywnie działała w konspiracji, między innymi w Szarych Szeregach.

- Dlatego warto o niej pamiętać. Nie tylko i nie przede wszystkim dlatego, że miała dwóch synów, którzy uzyskali pewne pozycje w życiu politycznym, ale ze względu na nią samą, na to, jaką była i w jaki sposób żyła. Warto pamiętać o jej pokoleniu, które nie miało szczęścia, ale dzięki któremu my dziś żyjemy - mówił Jarosław Kaczyński.

Przypomniał też, że jego matka należała do tych, którzy obowiązek trwania dobrej polskiej tradycji zdołali przechować i przekazać synom i uczniom - bo przez dobrych kilka lat była nauczycielem.

Jadwiga Kaczyńska urodziła się 31 grudnia 1926 roku w Starachowicach. Tuż po urodzeniu zamieszkała w Warszawie. Do Starachowic wróciła z rodzicami w 1933 roku i mieszkała tam do 1946 roku. Działała w okupacyjnym harcerstwie. Miała pseudonim "Bratek". Była sanitariuszką.

Po maturze wyjechała na studia do Warszawy. Do rodziny w Starachowicach Jadwiga Kaczyńska przyjeżdżała z synami: Jarosławem i Lechem. Jest honorową obywatelką miasta i patronką jednej z ulic miasta.

Posłuchaj
00:31 12149640_1.mp3 Starachowice. Prezes PiS J. Kaczyński: dzięki pokoleniu mojej matki żyjemy w wolnej Polsce (IAR)

Czytaj także:

IAR

asp

kor


Zobacz także

Zobacz także