W starachowickim panteonie są także m.in. tablice upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej i Szare Szeregi. To właśnie na tej drugiej widnieje nazwisko Jadwigi Jasiewicz - tak z domu nazywała się Jadwiga Kaczyńska. Prezes PiS podziękował za pamięć o osobach, których nazwiska umieszczono w Panteonie.
- To podziękowanie za pamięć o niej, o tych wszystkich, którzy zostali w Panteonie uczczeni, pamięć mojego śp. brata, przyjaciela Przemysława Gosiewskiego i innych - mówił Jarosław Kaczyński.
Jadwiga Kaczyńska. Zasługi dla ojczyzny
Jak podkreślił prezes PiS, jego matka aktywnie działała w konspiracji, między innymi w Szarych Szeregach.
- Dlatego warto o niej pamiętać. Nie tylko i nie przede wszystkim dlatego, że miała dwóch synów, którzy uzyskali pewne pozycje w życiu politycznym, ale ze względu na nią samą, na to, jaką była i w jaki sposób żyła. Warto pamiętać o jej pokoleniu, które nie miało szczęścia, ale dzięki któremu my dziś żyjemy - mówił Jarosław Kaczyński.
Przypomniał też, że jego matka należała do tych, którzy obowiązek trwania dobrej polskiej tradycji zdołali przechować i przekazać synom i uczniom - bo przez dobrych kilka lat była nauczycielem.
Jadwiga Kaczyńska urodziła się 31 grudnia 1926 roku w Starachowicach. Tuż po urodzeniu zamieszkała w Warszawie. Do Starachowic wróciła z rodzicami w 1933 roku i mieszkała tam do 1946 roku. Działała w okupacyjnym harcerstwie. Miała pseudonim "Bratek". Była sanitariuszką.
Po maturze wyjechała na studia do Warszawy. Do rodziny w Starachowicach Jadwiga Kaczyńska przyjeżdżała z synami: Jarosławem i Lechem. Jest honorową obywatelką miasta i patronką jednej z ulic miasta.
00:31 12149640_1.mp3 Starachowice. Prezes PiS J. Kaczyński: dzięki pokoleniu mojej matki żyjemy w wolnej Polsce (IAR)
Czytaj także:
IAR
asp
kor