more_horiz
Wiadomości

Sejmowa komisja zapozna się z informacją na temat procedur antykorupcyjnych w PE

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 05:46
Sejmowa komisja do spraw Unii Europejskiej zapozna się dziś z informacją na temat procedur antykorupcyjnych i antylobbingowych w Parlamencie Europejskim. Na posiedzenie zaproszona została przewodnicząca instytucji Roberta Metsola.
Posiedzenie sejmowej komisji ds. UE
Posiedzenie sejmowej komisji ds. UEFoto: Twitter/Sejm RP

Przewodniczący komisji Kacper Płażyński z PiS powiedział Polskiemu Radiu, że szefowa Parlamentu Europejskiego nie odpowiedziała na zaproszenie. Zapewnił, że temat afery korupcyjnej, która wybuchła w instytucji zarządzanej przez Robertę Metsolę zostanie dziś poruszony przez komisję.

Dodał, że w posiedzeniu weźmie udział m.in. stały przedstawiciel RP przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś czy przedstawiciele europejskich organizacji pozarządowych. Kacper Płażyński mówił, że komisja przedstawi receptę na to, aby w przyszłości w Parlamencie Europejskim nie dochodziło do tego typu afer. Dodał, że będzie także zastanawiać się, dlaczego nie uczyniono tego do tej pory.

Korupcja na szczytach UE

Afera korupcyjna wybuchła w grudniu po aresztowaniu byłej wiceprzewodniczącej PE Evy Kaili. Jest ona podejrzewana o przyjmowanie łapówek od osób powiązanych z Katarem. W sprawę zamieszana jest również rodzina i bliscy greckiej europosłanki.

W areszcie przebywa też Pier Antonio Panzeri, były włoski europoseł, który również usłyszał zarzuty przyjmowania łapówek. Z kolei na początku stycznia na wniosek belgijskich służb w Parlamencie Europejskim wszczęto pilną procedurę uchylenia immunitetu dwóch europosłów Andrei Cozzolino i Marka Tarabelli.

Posiedzenie komisji rozpocznie się o godzinie 10:30.

Zobacz także:

Zobacz także: wiceminister Piotr Wawrzyk w "Sygnałach dnia"

jp/IAR

Zobacz także

Zobacz także