more_horiz
Wiadomości

​Afera korupcyjna w PE a wątek rosyjski. Beata Płomecka wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023 22:05
- Dwa dni temu podczas debaty francuska europosłanka Nathalie Loiseau mówiła, że najwyższy czas, żeby przyjrzeć się wszystkim europosłom, którzy w ostatnim czasie przychylnie wypowiadali się o Rosji - powiedziała brukselska korespondentka IAR Beata Płomecka w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Afera korupcyjna w PE a wątek rosyjski. Beata Płomecka wyjaśnia
​Afera korupcyjna w PE a wątek rosyjski. Beata Płomecka wyjaśniaFoto: shutterstock.com/IDN; Alexandros Michailidis

Skandal korupcyjny w Parlamencie Europejskim wybuchł w grudniu 2022 roku. Wtedy też aresztowano byłą już wiceprzewodniczącą PE Evę Kaili, która jest podejrzewana o branie ogromnych łapówek od Kataru. Od jakiegoś czasu pojawiają się w mediach nieoficjalne informacje o rzekomym "wątku rosyjskim". Co na ten temat powiedziała Beata Płomecka?

- W sprawie afery korupcyjnej oficjalnie mówi się tylko i wyłącznie o Maroku i Katarze. Obserwuję belgijskie media i one też w sprawie afery w PE informują tylko o tych dwóch krajach - a to są oficjalne informacje belgijskiej prokuratury. Mało tego, te doniesienia są ograniczone tylko do europosłów centrolewicy - stwierdziła.

Jak mówiła Beata Płomecka "główny podejrzany Pier Antonio Panzeri zgodził się na współpracę z prokuraturą". - Wszyscy przewidują, że krąg podejrzanych będzie szerszy - pewnie nie ograniczy się tylko do centrolewicy i być może nie ograniczy się tylko do Kataru i Maroko - takie są przypuszczenia - dodała.

Afera korupcyjna w PE. Czy temat Rosji wypłynie?

- Osobiście uważam, że niewykluczone, iż ta Rosja gdzieś wypłynie. Jeśli przyjrzymy się niektórym wypowiedziom europosłów na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, to można sobie zadać pytanie: "dlaczego tak mówią?" - podkreśliła.

- Dwa dni temu podczas debaty francuska europosłanka Nathalie Loiseau mówiła, że najwyższy czas, żeby przyjrzeć się wszystkim europosłom, którzy w ostatnim czasie przychylnie wypowiadali się o Rosji. - Albo robią to z przekonania, albo robią to, bo ktoś im za to płaci. Trzeba to ustalić - powiedziała. Mówiła, że powinna się tym zająć Komisja Specjalna ds. Obcych Ingerencji, która powstała jeszcze przed aferą w PE - powiedziała Beata Płomecka.

Jak dodała brukselska korespondentka IAR "na razie w oficjalnych dyskusjach ten temat się nie pojawia - są tylko przypuszczenia". - Nie wykluczam jednak, że temat Rosji gdzieś wypłynie - zakończyła.

Czytaj także:


Paweł Bączek

Zobacz także

Zobacz także