more_horiz
Wiadomości

Centrum w Komorowie hubem pomocy dla Ukrainy. Premier: Polska kluczowa w organizowaniu wsparcia

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2023 12:55
W Polsce zaczęło funkcjonować kolejne centrum przekazywania pomocy dla Ukrainy. W Komorowie koło Ostrowi Mazowieckiej członkowie rządu i przedstawiciele Komisji Europejskiej zainaugurowali unijny hub energetyczny.
Centrum w Komorowie hubem pomocy dla Ukrainy. Premier: Polska kluczowa w organizowaniu wsparcia
Centrum w Komorowie hubem pomocy dla Ukrainy. Premier: Polska kluczowa w organizowaniu wsparciaFoto: PAP/Marcin Obara

Ma służyć magazynowaniu darów dla Ukrainy i przekazywaniu ich tam, gdzie są najbardziej potrzebne. W szczególności chodzi o generatory prądu i inne urządzenia, które pomogą Ukraińcom przetrwać zimę. "Bohaterska obrona Ukrainy musi zostać wsparta przez cały świat" - powiedział w Komorowie premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu dodał, że Polska jest kluczowym krajem, który stara się organizować to wsparcie.

"To bardzo wiele działań jednocześnie, które prowadzimy w tym krytycznym momencie w historii Europy. Wierzę, że razem zwyciężymy" - mówił Mateusz Morawiecki. Od miesięcy Rosja umyślnie bombarduje na Ukrainie obiekty cywilne, zniszczona została tam połowa infrastruktury krytycznej. Dotąd Unia przekazała Ukrainie już 1400 generatorów prądu, w tym dziesiątki dużych urządzeń zdolnych do zasilania szpitali.

Nie pierwszy hub

Centrum w Komorowie nie jest pierwszym hubem pomocy dla Ukrainy. Przy wykorzystaniu polskich magazynów udało się na Ukrainę dostarczyć 80 procent całej unijnej pomocy dla tego kraju - to łącznie 80 tysięcy ton jedzenia, leków, wyposażenia i sprzętu. "To wszystko nie byłoby możliwe bez całkowitego zaangażowania ze strony Polski. Polska odegrała kluczową rolę w naszych wysiłkach. Chciałbym wyrazić wdzięczność wobec Polski i Polaków za ten przejaw hojności i solidarność z Ukrainą" - powiedział w Komorowie unijny komisarz do spraw zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz.

"Ta pomoc jest bardzo ważna, nie tylko dlatego, że pozwala ocalić życia" - zaznaczył ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz. "Jest to dla nas także bardzo symboliczne, bo pokazuje, czym jest naprawdę solidarność, czym jest przyjaźń i czym naprawdę jest Unia Europejska" - wyjaśnił ambasador. Polska udziela Ukraińcom także pomocy medycznej: w ubiegłym roku w Jasionce koło Rzeszowa otwarty został Medevac Hub. Każdego tygodnia organizowane są tam transporty powietrzne osób rannych z Ukrainy. W ten sposób udało się pomóc co najmniej 1800 pacjentom, którzy trafili do szpitali w 20 krajach Unii.


IAR/pj

Zobacz także

Zobacz także