Ostatnie pożegnanie Marka Gaszyńskiego. Dziennikarz spocznie na Starych Powązkach

W warszawskim kościele Świętego Karola Boromeusza o godzinie 13 odbędą się uroczystości pogrzebowe Marka Gaszyńskiego. Po mszy pogrzebowej urna z prochami zostanie złożona w rodzinnym grobowcu na Starych Powązkach. Legendarny dziennikarz i prezenter muzyczny, przez lata zawiązany z Programem 3 Polskiego Radia, zmarł 15 stycznia, w wieku 83 lat.

2023-01-27, 05:11

Ostatnie pożegnanie Marka Gaszyńskiego. Dziennikarz spocznie na Starych Powązkach
Marek Gaszyński. Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Był autorem tekstów popularnych piosenek, w tym przeboju "Sen o Warszawie" Czesława Niemena, znawcą historii polskiej muzyki rozrywkowej, krytykiem muzycznym, a także autorem książek poświęconych muzyce rozrywkowej. Napisał około 150 tekstów piosenek, niezwykle popularnych w latach 60., 70. i 80. ubiegłego wieku. Wiele z nich stało się pamiętanymi do dziś przebojami, jak "Nie zadzieraj nosa" Czerwonych Gitar, "Gdzie się podziały tamte prywatki" - szlagier Wojciecha Gąssowskiego oraz porywający song "Walcz o życie" rockowego zespołu Test.

Jako dziennikarz radiowy Marek Gaszyński debiutował w Radiostacji Harcerskiej, późniejszej Rozgłośni Harcerskiej, której program był emitowany na antenie Polskiego Radia. Nabierał tam doświadczenia przez 4 lata, od 1958 do 1962 roku, kiedy to - wraz z Witoldem Pogranicznym - otrzymał zaproszenie do tworzącej się radiowej Trójki.

Nowoczesny styl dziennikarstwa

Na antenie Programu 3 Polskiego Radia przygotowywał audycje muzyczne przez prawie 20 lat. Jak sam deklarował - starał się wprowadzić świeży powiew, nowoczesny styl dziennikarstwa muzycznego, w którym dla samej muzyki jest więcej miejsca niż dla oprawy konferansjerskiej. Niemniej dzielił się ze słuchaczami szeroką wiedzą o muzyce, a także nowymi, całkowicie nieznanymi w Polsce nagraniami z Zachodu, które otrzymywał dzięki współpracy z podróżującymi za granicę artystami czy sportowcami. Marek Gaszyński prezentował muzykę popularną, ale także różne odmiany rocka oraz ukochany przez niego jazz.

Był związany z Trójką do 1981 roku, później przez kolejne 10 lat należał do zespołu Programu 2 Polskiego Radia, a w 1991 roku przeszedł do radiowej Jedynki.

REKLAMA

W Polskim Radiu poprowadził kilka tysięcy audycji. Wśród nich były cyklicznie ukazujące się: "Piosenki, jakich nie było", "W to mi graj", "Klub Stereo", "Muzyczne biografie". Pojawiał się także w pasmach: "Zapraszamy do Trójki", "Muzyczna poczta UKF", "Wieczór płytowy", "Wieczór z Jedynką", "Muzyka nocą" czy "Nocne spotkania".

Posłuchaj

Dziś pogrzeb Marka Gaszyńskiego (IAR) 0:53
+
Dodaj do playlisty

W 2006 roku został prezesem Radia dla Ciebie, pełnił tę funkcję do 2007 roku. Marek Gaszyński był laureatem Złotego Mikrofonu Polskiego Radia. W 2015 roku - za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju Polskiego Radia - otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Pięć lat później odznaczono go Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Czytaj także:

IAR/as/kor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej