Wybuch gazu w Katowicach. Policja podała szczegółowe informacje o ofiarach

Z ustaleń policji wynika, że śmiertelne ofiary wybuchu gazu w budynku plebanii kościoła ewangelicko-augsburskiego w katowickich Szopienicach - matka i córka, wydobyte przez strażaków z gruzowiska po kilku godzinach akcji ratowniczej - miały 69 i 41 lat.

2023-01-27, 18:33

Wybuch gazu w Katowicach. Policja podała szczegółowe informacje o ofiarach
Policja: matka i córka, które zginęły w wybuchu w Katowicach, miały 69 i 41 lat. Foto: PAP/Michał Meissner

- Dwie kobiety, które poniosły śmierć, to matka i córka. Starsza z nich urodziła się w 1954 roku, a młodsza - w 1982. To są wyłącznie nasze ustalenia, ciała zostały zabezpieczone do dyspozycji Prokuratury Okręgowej w Katowicach. Dopiero później zostaną przeprowadzone ich oględziny i czynności identyfikacyjne - zaznaczył podkomisarz Łukasz Kloc z Komedy Miejskiej Policji w Katowicach.

Polskie ofiary

Odnosząc się do informacji, że ofiarami tragedii mogły być goszczące w parafii osoby z Ukrainy, policjant powiedział, że obie zmarłe w wyniku wybuchu kobiety to Polki, które na stałe mieszkały w budynku parafialnym. Według wciąż niepotwierdzonych informacji obywatelka Ukrainy była jedną z osób lekko poszkodowanych - została zaopatrzona na miejscu przez służby medyczne, nie było konieczności jej hospitalizacji.

Do wybuchu - najprawdopodobniej gazu - doszło w piątek około godz. 8.30 rano. Początkowo wydawało się, że wszystkie osoby przebywające w budynku w chwili eksplozji wyszły z katastrofy cało, niektóre z obrażeniami niezagrażającymi życiu. Potem ustalono, że na probostwie parafii ewangelicko-augsburskiej mieszkały jeszcze dwie osoby: matka i córka. Rozpoczęto poszukiwania. Na ciało pierwszej z kobiet ratownicy natrafili w gruzowisku około godz. 12.30, ciało drugiej odnaleźli ponad dwie godziny później.

W szpitalach są obecnie cztery osoby: mężczyzna, w stabilnym stanie, przebywający w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, dwie dziewczynki - siostry w wieku 3 i 5 lat, leczone w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, a także ich mama. Dzieci mają obrażenia kończyn, głowy i lekkie poparzenia. Również obrażenia ich mamy nie są bardzo poważne.

REKLAMA

Trzy inne osoby, które były w budynku w momencie eksplozji, nie wymagały hospitalizacji. Jedna z nich ma uraz ortopedyczny, ale opuściła szpital na własną prośbę. Proboszcza parafii nie było na plebanii w chwili wybuchu.

Przyczyna katastrofy

Ceglany budynek, w którym doszło do wybuchu, zbudowano na przełomie XIX i XX wieku. Był ogrzewany gazem z miejskiej sieci. Gazu używano także do gotowania. Najprawdopodobniej to wybuch gazu był przyczyną katastrofy. Frontowa część trzypiętrowego domu została całkowicie zniszczona. Wiadomo już, że cały budynek trzeba będzie rozebrać.

Wybuch był tak silny, że w pobliskich domach wyleciały szyby, a nawet całe okna. Mocno ucierpiała specjalna szkoła podstawowa, w której uczy się ok. 30 dzieci, i technikum spożywcze, do którego uczęszcza ok. 100 uczniów. Choć w poniedziałek kończą się ferie, do czasu zakończenia remontu dzieci mają uczyć się w innych placówkach lub zdalnie.

Czytaj także:

Śledztwo w sprawie wybuchu i zawalenia się budynku plebanii kościoła ewangelicko-augsburskiego wszczęła Prokuratura Okręgowa w Katowicach. Jak po południu przekazali śledczy, przesłuchani zostali już pierwsi świadkowie. Zabezpieczono monitoring z miejsca katastrofy, przeprowadzono oględziny uszkodzonych samochodów.

Od godzin porannych na miejscu zdarzenia był prokurator; został tam skierowany także biegły z zakresu budownictwa - poinformowała rzecznik katowickiej prokuratury okręgowej prok. Marta Zawada-Dybek. - Po zakończeniu akcji ratunkowej i pozytywnej decyzji inspektora nadzoru budowlanego odnośnie do możliwości wykonania czynności na miejscu zdarzenia zostaną tam przeprowadzone oględziny - dodała rzecznik.

dz/PAP, IAR, kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej