Jak zapewnić Polsce niezależność energetyczną? "Potrzeba inwestycji w atom, OZE i modernizację sieci"

- Musimy zdawać sobie sprawę, że ceny energii w przyszłości będą wyższe - powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski. W Warszawie przedstawiciele największych spółek energetycznych wzięli udział w dyskusji o tym, jak możliwie szybko zapewnić Polsce niezależność energetyczną.

2023-01-30, 21:45

Jak zapewnić Polsce niezależność energetyczną? "Potrzeba inwestycji w atom, OZE i modernizację sieci"
W Warszawie przedstawiciele największych spółek energetycznych wzięli udział w dyskusji o tym, jak możliwie szybko zapewnić Polsce niezależność energetyczną. Foto: Shutterstock/tarczas

Według Wojciecha Dąbrowskiego najważniejszym zadaniem PGE pozostanie utrzymanie cen energii na poziomie akceptowalnym przez klientów. Nie ukrywa on jednak, że wzrost cen energii w przyszłości jest nieunikniony.

- Pamiętajmy o tym, że przede wszystkim jesteśmy dzisiaj w trudnej sytuacji i najważniejsza jest walka z kryzysem energetycznym. Nie możemy też sobie mydlić oczu, ceny energii będą w przyszłości wyższe - powiedział.

- Zobaczmy, co dzieje się w UE. W Polsce naprawdę ceny są w tej chwili najniższe w Europie - dodał.

Bezpieczeństwo energetyczne

Wiceminister aktywów państwowych Karol Rabena podkreślił, że Polsce w obliczu wojny udało się odpowiednio przygotować na zimę, a obawa o brak węgla czy o przerwy w dostawach energii, bądź gazu okazały się bezpodstawne.

REKLAMA

Polityk dodał, że przed Polską są gigantyczne inwestycje w energetykę atomową, odnawialne źródła energii, a także w modernizację sieci przesyłowej. Inwestycje te - jak podkreślił - dla zapewnienia suwerenności energetycznej są niezbędne.

Posłuchaj

Obawa o brak węgla czy o przerwy w dostawach energii, bądź gazu okazały się bezpodstawne (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Członek Zarządu Orlenu Jan Szewczak zaznaczył, że na ceny na rynku energetycznym w Polsce w ogromnym stopniu wpływa obecnie wojna wywołana przez Rosję. W niedzielę wchodzi w życie kolejny unijny pakiet sankcji wobec Rosji.

W ocenie Jana Szewczaka kolejne sankcje wpłyną jednak na polski rynek w mniejszym stopniu niż na państwa zachodnie.

Kolejny unijny pakiet sankcji zakłada wprowadzenie embarga na import rosyjskich produktów naftowych - sankcje dotkną handel rosyjskimi paliwami rafinowanymi i przewożonymi drogą morską.

REKLAMA

Czytaj także:

dz/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej