more_horiz
Gospodarka

Nowe źródła wytwarzania pomogą zatrzymać wzrost kosztów energii. Zapewnia prezes PGE

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2023 09:34
- Jako lider zielonej zmiany prowadzimy najbardziej zaawansowany projekt rozwoju morskich farm wiatrowych w polskiej strefie na Bałtyku. Uruchomienie produkcji energii wytwarzanej przez nasze wiatraki na morzu planujemy już w 2026 r. - powiedział prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.
Prezes PGE przekonuje, że energetyka jądrowa w Polsce to konieczność, która pozwoli ustabilizować wytwarzanie z intensywnie rozwijanych przez PGE odnawialnych źródeł
Prezes PGE przekonuje, że energetyka jądrowa w Polsce to konieczność, która pozwoli ustabilizować wytwarzanie z intensywnie rozwijanych przez PGE odnawialnych źródełFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, prezes rady zarządzającej Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej przypomina w poniedziałkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej", że dzięki tarczy solidarnościowej przeciętne gospodarstwo domowe zaoszczędzi w tym roku około 2000 złotych.

Polacy zapłacą mniej za energię

W przypadku gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami, z Kartą Dużej Rodziny i rolników oszczędność będzie jeszcze większa - odpowiednio 2600 i 3000 zł. I dodaje, że tarcza solidarnościowa sprawi, że Polacy za energię zużywaną w swoich domach i mieszkaniach zapłacą ok. 40 proc. ceny rynkowej.

- Gospodarstwa domowe, które korzystają z podstawowego limitu 2000 KWh, nie muszą nic robić. Cena netto energii do tego limitu w okresie do końca 2023 roku pozostanie zamrożona dla wszystkich odbiorców indywidualnych na poziomie ceny z 2022 roku. Specjalne oświadczenie muszą złożyć te gospodarstwa domowe, które mają prawo skorzystać z wyższego limitu zamrożenia cen. Oświadczenia należy złożyć do 30 czerwca, jednak zachęcamy, by zrobić to jak najszybciej - wskazuje prezes PGE.

Jego zdaniem rozwiązania tarczy solidarnościowej zaproponowane przez rząd to absolutna konieczność.

- Pamiętajmy, że mamy do czynienia z bezprecedensowym kryzysem wywołanym przez agresywną politykę surowcową Rosji i agresję tego kraju na Ukrainę - powiedział Wojciech Dąbrowski. I dodał, że kryzys energetyczny nie jest efektem ubocznym działań Rosji, lecz jednym z celów jej polityki zagranicznej.

- Nie możemy na to pozwolić. Ceny energii muszą być więc na poziomie akceptowalnym, czyli takim, który będzie do przyjęcia dla gospodarstw domowych, a jednocześnie nie zmniejszy konkurencyjności polskiej gospodarki - dodał.

Odnawialne źródła energii

W opinii prezesa PGE, aby trwale powstrzymać wzrost kosztów, potrzebujemy takich źródeł wytwarzania, które będą odporne na manipulacje na rynku surowców i nie będą obciążone kosztami uprawnień do emisji CO2. Dlatego - jak dodaje - dziś musimy inwestować w źródła odnawialne, zarówno farmy wiatrowe na morzu, jak i na lądzie, fotowoltaikę, elektrownie szczytowo-pompowe, magazyny energii oraz niskoemisyjne źródła, które będą stabilizowały system.

- Przez najbliższe kilkanaście lat polska energetyka będzie oparta na węglu. Produkcja energii z tego surowca będzie jednak coraz droższa. Stąd nasza decyzja o udziale w projekcie mającym prowadzić do budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie - wskazał Dąbrowski.

Energia jądrowa w Pątnowie

Na pytanie, na ile realny jest to projekt, prezes PGE wyjaśnił, że w tej chwili prowadzone są badania geologiczne i sejsmiczne, analizowane są przygotowane już dokumenty i założenia.

- Mamy ten komfort, że współpracujemy z koreańskim partnerem, który ma olbrzymie, ponad 50-letnie doświadczenie w realizacji tego typu inwestycji. Co ważne, może się poszczycić terminowością i trzymaniem się budżetu, co niestety nie jest standardem w tej branży. Rozmawialiśmy o tym - już po raz kolejny - w Davos z prezesami koreańskiego koncernu KHNP i największej prywatnej firmy energetycznej w Polsce, ZE PAK, w rozmowach wziął też udział wicepremier Jacek Sasin i minister handlu Korei Południowej Dukgeun Ahn. Po stronie obu rządów, naszej i naszego prywatnego partnera widać ogromną wolę do realizacji tego projektu - wskazał Wojciech Dąbrowski.

Ocenił, że będzie to korzystne w wielu wymiarach. - Zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski uniezależniając nasz kraj od polityki Rosji i innych dostawców surowców energetycznych, ułatwi powstrzymanie wzrostu cen energii, będzie to też ważny krok w drodze w kierunku gospodarki zeroemisyjnej. Dodatkowo, jak pokazuje przykład naszych koreańskich partnerów, rozwój energetyki jądrowej stanowi istotny czynnik wzrostu gospodarczego kraju i przynosi korzyści w postaci transferu nowych technologii - uważa Dąbrowski.

Farmy wiatrowe na morzu

Prezes Dąbrowski przekonuje na łamach DGP, że energetyka jądrowa w Polsce to konieczność, która pozwoli ustabilizować wytwarzanie z intensywnie rozwijanych przez PGE odnawialnych źródeł.

- Jako lider zielonej zmiany prowadzimy najbardziej zaawansowany projekt rozwoju morskich farm wiatrowych w polskiej strefie na Bałtyku. Uruchomienie produkcji energii wytwarzanej przez nasze wiatraki na morzu planujemy już w 2026 roku, a docelowo chcemy zbudować nawet 6,5 GW mocy offshore. Już teraz posiadane przez PGE koncesje pozwalają na zrealizowanie ponad połowy z naszych planów, ale staramy się o kolejne obszary, by maksymalnie wzmocnić nasz potencjał - zapowiada. 

Czytaj także: 

PAP/IAR/PR24.pl