79. rocznica akcji bojowej "Kutschera". "Odznaczali się odwagą, męstwem i miłością do ojczyzny"
Mszą św. w katedrze polowej Wojska Polskiego rozpoczęły się uroczystości 79. rocznicy akcji bojowej "Kutschera". - Chcieli żyć normalnie, ale już w wolnej Polsce. Odznaczali się odwagą, męstwem i miłością do ojczyzny - powiedział w homilii ks. ppłk Robert Krzysztofiak, odnosząc się do działań organizatorów akcji.
2023-02-01, 13:37
Uroczystości upamiętniają wykonanie wyroku na Franzu Kutscherze przez żołnierzy specjalnego oddziału Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej "Pegaz" - późniejszego "Parasola".
W homilii ks. ppłk Robert Krzysztofiak podkreślał, że decyzja o akcji ani jej realizacja nie były łatwe. Organizatorzy zdawali sobie sprawę, że Niemcy w odwecie mogą nasilić prześladowania i egzekucje ludności cywilnej Warszawy. - Że warszawiacy nabiorą ducha, podniosą wysoko głowy - taka była nadzieja i tak też się stało - wskazał kaznodzieja.
79. rocznica Akcji Bojowej Kutschera. "Chcieli żyć normalnie"
Jak dodał ks. Robert Krzysztofiak, niecałe dwie minuty akcji bojowej Kutschera odmieniło życie wojennej Warszawy, dzięki niezłomnej postawie żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. - Chcieli żyć normalnie, ale już w wolnej Polsce, odznaczali się odwagą, męstwem i miłością do ojczyzny, potrafili wznieść się ponad swoje ja, aby działać, by pokazać światu, że Polska nie zginęła, że mimo trudności i prześladowań duch w narodzie polskim nadal jest mocny - mówił kapłan.
W południe rozpoczęły się uroczystości w Alejach Ujazdowskich, gdzie wykonano wyrok na Kutscherze: przy kamieniu poświęconym żołnierzom z batalionu "Pegaz" oraz miejscu masowej egzekucji mieszkańców stolicy, którzy zginęli w odwecie za przeprowadzenie akcji bojowej.
REKLAMA
Posłuchaj
***
Akcję wykonania wyroku na Franzu Kutscherze - dowódcy SS i generale policji dystryktu warszawskiego przeprowadzono 1 lutego 1944 r. o godz. 9.00 w Al. Ujazdowskich. Wyrok wydały władze Polskiego Państwa Podziemnego. Dowódcą akcji był Bronisław Pietrasiewicz "Lot", przeprowadził ją wraz z innymi 11 żołnierzami AK.
W odwecie Niemcy nasilili represje. Przeprowadzili serię publicznych i tajnych egzekucji. Szacuje się, że zginęło w nich co najmniej 300 osób. Jednak akcję uznano za sukces. Okupanci zaniechali publicznych egzekucji. Otrzymali także wyraźny przekaz - żaden Niemiec nie może się czuć bezpiecznie na terenie Generalnego Gubernatorstwa.
- Akcja "Kutschera". 79. rocznica wyroku na "kata Warszawy" [INFOGRAFIKA]
- Kedyw - superfachowcy od wojennych akcji dywersyjnych
Zobacz: uroczystości 79. rocznicy Akcji Bojowej Kutschera
IAR/pb
REKLAMA
REKLAMA