more_horiz
Wiadomości

Trudne warunki w Tatrach. Turyści utknęli w schronisku w Dolinie Pięciu Stawów

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 13:41
Z powodu wysokiego zagrożenia lawinowego w tatrzańskim schronisku w Dolinie Pięciu Stawów Polskich utknęło kilkunastu turystów. Zostaną tam do czasu poprawy warunków – poinformowała gospodyni tego znanego schroniska i zapewniła, że mają zapasy żywności.
Kilkunastu turystów utknęło w schronisku w Dolinie Pięciu Stawów Polskich
Kilkunastu turystów utknęło w schronisku w Dolinie Pięciu Stawów PolskichFoto: - / Forum

Na profilu społecznościowym najwyżej położonego w Polsce schroniska opublikowano zdjęcia całkowicie przykrytego śniegiem budynku nad Przednim Stawem.

"Szlak zamknięty, okien nie widać, kilkanaście osób w schronisku zostaje do czasu poprawy warunków śniegowych. Na szczęście zapasów mamy dość, wszystkie systemy sprawne, wiec cierpliwie czekamy. Jak tylko będziemy mogli Was ponownie zaprosić to damy znać. Tymczasem posyłamy mroźne uściski" – czytamy w wiadomości umieszczonej na profilu społecznościowym schroniska.

Ekstremalnie trudne warunki 

W Tatrach obowiązuje czwarty, wysoki stopień zagrożenia lawinowego. Z tego powodu szlak do Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Dolinę Roztoki został zamknięty. Do czasu poprawy warunków turyści nie mogą także poruszać się szlakiem do Morskiego Oka.

Na Kasprowym Wierchu leży już 142 cm śniegu, w Zakopanem 60 cm, a w Dolinie Pięciu Stawów Polskich jest 138 cm białego puchu.

Szlaki turystyczne do Morskiego Oka oraz do Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Dolinę Roztoki zostały zamknięte z powodu wysokiego, czwartego stopnia zagrożenia lawinowego. Do odwołania zamknięte są także parkingi przed tymi szlakami – informuje Tatrzański Park Narodowy.

Z uwagi na niebezpieczeństwo samoistnego schodzenia lawin, TPN od piątku do odwołania wstrzymuje także sprzedaży biletów wstępu na tatrzańskie szlaki. Władze parku odradzają wszelki turystycznych wyjść w góry.

"Turysto! TPN stara się dostarczyć Ci informacje o warunkach na szlakach oraz o potencjalnych zagrożeniach. Zrób z nich użytek. Twoje bezpieczeństwo zależy od Ciebie i Twoich decyzji. Bądź rozważny. Dopasuj swoje plany do aktualnych i prognozowanych warunków!" – czytamy w komunikacie TPN.

Zamknięcie szlaków oznacza, że nie będzie możliwe dojście do schronisk nad Morskim Okiem i do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

PAP/as

Zobacz także

Zobacz także