more_horiz
Wiadomości

Tatry: czwarty stopień zagrożenia lawinowego. Nadchodzą huraganowe wiatry

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 08:40
W piątek rano nad Tatrami zaświeciło słońce, ale już po południu spodziewane są kolejne, bardzo intensywne opady śniegu. Wysoko w górach zapowiadany jest bardzo silny wiatr osiągający w porywach do 100 km/h powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. Obowiązuje czwarty, wysoki stopień zagrożenia lawinowego w całych Tatrach. Odradzane są wszelkie wyjścia w góry.
Droga do Morskiego Oka jest zamknięta z uwagi na zagrożenie lawinowe
Droga do Morskiego Oka jest zamknięta z uwagi na zagrożenie lawinoweFoto: marcin jucha/Shutterstock

Na Kasprowym Wierchu leży już 142 cm śniegu, w Zakopanem 60 cm, a w Dolinie Pięciu Stawów Polskich jest 138 cm białego puchu.

Zamknięte szlaki

Szlaki turystyczne do Morskiego Oka oraz do Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Dolinę Roztoki zostały zamknięte z powodu wysokiego, czwartego stopnia zagrożenia lawinowego. Do odwołania zamknięte są także parkingi przed tymi szlakami – informuje Tatrzański Park Narodowy.

Z uwagi na niebezpieczeństwo samoistnego schodzenia lawin, TPN od piątku do odwołania wstrzymuje także sprzedaży biletów wstępu na tatrzańskie szlaki. Władze parku odradzają wszelki turystycznych wyjść w góry.

"Turysto! TPN stara się dostarczyć Ci informacje o warunkach na szlakach oraz o potencjalnych zagrożeniach. Zrób z nich użytek. Twoje bezpieczeństwo zależy od Ciebie i Twoich decyzji. Bądź rozważny. Dopasuj swoje plany do aktualnych i prognozowanych warunków!" – czytamy w komunikacie TPN.

Zamknięcie szlaków oznacza, że nie będzie możliwe dojście do schronisk nad Morskim Okiem i do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Ewakuacja turystów

W czwartek wieczorem TOPR ogłosiło czwarty, wysoki stopień zagrożenia lawinowego dla obszaru Tatr. Sytuacja jest ekstremalnie niebezpieczna. Lawinowa czwórka obowiązuje również w słowackiej części Tatr. W ciągu ostatniej doby w Tatrach spadło miejscami nawet 70 cm śniegu, a silny wiatr utworzył wielkie depozyty śniegu.

Z uwagi na wysokie zagrożenie lawinowe w Tatrach Zachodnich po słowackiej stronie gór została zamknięta dla ruchu turystycznego Dolina Żarska, a osoby przebywające w tamtejszym schronisku zostały ewakuowane.

Apel ratowników

Czwarty stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że wyzwolenie lawiny jest prawdopodobne nawet przy małym obciążeniu dodatkowym na wielu stromych stokach. Należy się spodziewać licznych samoistnych dużych, a nawet bardzo dużych lawin.

Ratownicy apelują o rezygnację z wszelkich wyjść na tatrzańskie szlaki, zwłaszcza powyżej granicy lasu. W górach wieje silny wiatr powodujący zamieć.

Posłuchaj
00:58 4lawina.mp3 W Tatrach 4. stopień zagrożenia lawinowego. Relacja Pawła Pawlicy (IAR)

 

Droga do Morskiego Oka

Przy obecnie panujących w Tatrach warunkach niebezpieczna staje się wyprawa do Morskiego Oka. Ten popularny szlak w kilku miejscach przecinają żleby, którymi mogą zejść duże lawiny. Pierwszy z nich - Siwarny Żleb - jest przy Wodogrzmotach Mickiewicza, kolejne - powyżej Włosienicy: Żleb Żandarmerii i Biały Żleb, opadające z grani Opalonego Wierchu, a przy samym schronisku nad Morskim Okiem - Marchwiczny Żleb, z którego w lutym ubiegłego roku zeszła potężna lawina, która załamała lód na słynnym tatrzańskim jeziorze.

W czwartek po południu lawina dużych rozmiarów zeszła ze zboczy Małego Kościelca, porywając turystę - uratowany przez TOPR w ciężkim stanie trafił do szpitala.

Skala zagrożenia

Zagrożenie lawinowe jest definiowane w międzynarodowej, pięciostopniowej skali. Pierwszy stopień oznacza, że zagrożenie jest nieznaczne. Drugi stopień to zagrożenie umiarkowane. Trzeci stopień - znaczne, a czwarty - duże zagrożenie. Piąty, najwyższy stopień zagrożenia lawinowego, może wystąpić, np. w Alpach, w terenach, gdzie zagrożone są osiedla czy drogi, a lawina może dokonać katastrofalnych zniszczeń, sięgając dna dolin.

. 

Czytaj także:

IAR/PAP/fc/kor

Zobacz także

Zobacz także