Wiceprezes IPN: beatyfikacja Ulmów będzie ważna nie tylko dla świata katolickiego
Mateusz Szpytma wyraził nadzieję, że beatyfikacja rodziny Ulmów będzie ważnym wydarzeniem nie tylko dla lokalnego Kościoła, ale całego świata. Ogłoszono, że decyzją papieża, uroczystości odbędą się 10 września w Markowej na Podkarpaciu. Tam mieści się Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów.
2023-02-14, 20:11
Posłuchaj
- Jest to jedyne w Polsce muzeum, w którym cała ekspozycja jest nie tylko w języku polskim i angielskim, ale też hebrajskim. Jest tam też grób rodziny, ich szczątki zostaną z pewnością przeniesione do kościoła. Zapraszamy wszystkich 10 września na te uroczystości. Będzie to czas ważny nie tylko dla Markowej, całej diecezji, Polski, ale też dla całego katolickiego i mam nadzieję nie tylko katolickiego świata - wskazał.
Rodzinę zamordowano
Rodzina Ulmów - Wiktoria, Józef i ich siedmioro dzieci, w tym jedno nienarodzone - została zamordowana przez Niemców w Markowej w marcu 1944 roku. Rodzina przez ponad półtora roku ukrywała ośmioro żydowskich sąsiadów. Proces beatyfikacyjny Ulmów rozpoczął się na etapie diecezjalnym w 2003 roku. 17 grudnia zeszłego roku papież Franciszek zatwierdził dekret o ich męczeństwie. W 1995 roku Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
W 2010 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 17 marca 2016 roku na Podkarpaciu uroczyście otwarto Muzeum Polaków Ratujących Żydów imienia Rodziny Ulmów. Przedstawicielem papieża i głównym celebransem Mszy świętej beatyfikacyjnej będzie kardynał Marcello Semeraro, Prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.
- Prezydent Andrzej Duda: bohaterstwo rodziny Ulmów jest symbolem, pamięć o nich będzie trwać
- Za pomoc Żydom zapłacili życiem. Rocznica zamordowania rodziny Baranków
IAR/pj
REKLAMA