82 lata temu gestapo aresztowało ojca Maksymiliana Marię Kolbego

82 lata temu gestapo aresztowało ojca Maksymiliana Marię Kolbego, franciszkanina, założyciela klasztoru oraz największego w Polsce wydawnictwa prasy i książki religijnej w Niepokalanowie. Po aresztowaniu ojciec Kolbe trafił do więzienia na Pawiaku, a potem do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Tam, w sierpniu 1941 r. oddał dobrowolnie życie za innego więźnia. Został beatyfikowany przez papieża Pawła VI, a później kanonizowany przez Jana Pawła II.

2023-02-17, 06:00

82 lata temu gestapo aresztowało ojca Maksymiliana Marię Kolbego
Ojciec Maksymilian Maria Kolbe. Foto: Zvonimir Atletic/ Shutterstock

Podczas II wojny światowej Niemcy dwukrotnie aresztowali ojca Maksymiliana Marię Kolbego. Pierwszy raz - we wrześniu 1939 roku - wraz z kilkudziesięcioma innymi zakonnikami, i wówczas, po pobycie w kilku obozach, w grudniu wrócili oni do Niepokalanowa.

Za drugim razem, po aresztowaniu 17 lutego 1941 roku, ojciec Kolbe został osadzony na Pawiaku. Franciszkanie bezskutecznie starali się o uwolnienie ojca Kolbego, a 20-tu z nich zgłosiło się dobrowolnie jako zakładnicy.

Rocznica aresztowania ojca Kolbego

Na Pawiaku ojciec Maksymilian Maria Kolbe pracował w więziennej bibliotece i przebywał w izbie chorych. Według relacji współwięźniów, osadzeni darzyli go szacunkiem i zaufaniem. Duchowny udzielał im sakramentu spowiedzi i prowadził rekolekcje wielkopostne.

Niemcy zamknęli ojca Kolbego w jednej celi z Tadeuszem Chrościckim, który w 1971 roku wspominał, że zakonnik początkowo odmówił przebrania się w więzienny strój. Zrobił to jednak, nie chcąc dopuścić do zbezczeszczenia habitu.

REKLAMA

Klasztor w Niepokalanowie

Dzięki pracy i zaangażowaniu ojca Maksymiliana oraz franciszkanów, jeszcze przed II wojną światową Niepokalanów stał się największym klasztorem katolickim na świecie. W chwili wybuchu wojny mieszkało tam ponad 750 zakonników i kandydatów.

Klasztor był światowym ośrodkiem Rycerstwa Niepokalanej. Od 1938 roku miał własną radiostację, której sygnałem była melodia "Po górach, dolinach". Stał się też znaczącym katolickim ośrodkiem prasowym. Wydawany przez ojca Kolbego miesięcznik "Rycerz Niepokalanej" w grudniu 1938 roku osiągnął nakład miliona egzemplarzy.

W 77. rocznicę śmierci ojca Maksymiliana Kolbego, 14 sierpnia 2018 roku, został on ogłoszony patronem ziemi oświęcimskiej, na której podczas wojny funkcjonował niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau.

Posłuchaj

Joanna Woźniak, prawnuczka siostry o. Maksymiliana Marii Kolbego: za każdym razem, kiedy możemy, odwiedzamy miejsce śmierci naszego bliskiego (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

ng/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej