Toruń: rozpoczyna się Światowy Kongres Kopernikański. "To wielki pomnik dla Mikołaja Kopernika"

W Toruniu rozpoczyna się Światowy Kongres Kopernikański. Wydarzenie to kulminacja obchodów przypadającej dziś 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. 

2023-02-19, 05:01

Toruń: rozpoczyna się Światowy Kongres Kopernikański. "To wielki pomnik dla Mikołaja Kopernika"
Dziś w Toruniu rozpoczyna się Światowy Kongres Kopernikański. Foto: Piotr Lampkowski / Forum

W trzydniowym spotkaniu ma wziąć udział 700 uczonych z całego świata, w tym pięciu laureatów Nagrody Nobla.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek mówił o znaczeniu tego wydarzenia dla świata nauki w Polsce.

- To jest po pierwsze wielki pomnik dla Mikołaja Kopernika, najbardziej znanego polskiego naukowca w świecie. Po drugie płaszczyzna do znakomitych debat ekonomistów z najwyższej półki światowej, szefów banków centralnych poszczególnych państw europejskich, noblistów z całego świata i uczonych z Japonii, ze Stanów Zjednoczonych czy z innych kontynentów - mówił minister. I dodał, że wydarzenie ma podkreślić rolę Polski nie tylko w przeszłości, ale i w przyszłości.

Promocja polskiej nauki

Pierwsza cześć kongresu jest połączona ze świętem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W drugiej części odbędzie się Gala Nauki Polskiej, zostaną wręczone Nagrody Kopernikańskie oraz Nagrody Ministra Edukacji i Nauki. Tego dnia oficjalnie rozpocznie działalność Akademia Kopernikańska.

REKLAMA

Posłuchaj

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek mówił o znaczeniu tego wydarzenia dla świata nauki w Polsce (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

Profesor Krzysztof Górski, który podczas kongresu obejmie stanowisko Sekretarza Generalnego Akademii Kopernikańskiej, ma nadzieję, że kongres będzie zapowiedzią międzynarodowego charakteru akademii.

Posłuchaj

Dziś w Toruniu rozpoczyna się Światowy Kongres Kopernikański (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

- Mam nadzieję, że to pokaże, jak w przyszłości to będzie wyglądać. Że będziemy w stanie przyciągać ludzi do przebywania w Polsce. W dłuższym wymiarze czasowym spodziewam się, że będziemy prowadzili specjalistyczne wykłady, czy ciągi wykładów, w których tacy ludzie będą uczestniczyli - mówił profesor. - Będą nam służyć nie tylko poradą, ale praktycznie obecnością i współpracą ze studentami w sensie transferów wiedzy na światowym poziomie do Polski, a nie w drugą stronę - dodał profesor Górski.

Drugi i trzeci dzień kongresu to debaty historyczno-polityczna, prawnicza i filozoficzno-teologiczna oraz dyskusje poświęcone astronomii, naukom przyrodniczym, medycynie i ekonomii.

Inspiracja dla młodych badaczy

REKLAMA

Data rozpoczęcia Światowego Kongresu Kopernikańskiego nie jest przypadkowa. 19 luty to Dzień Nauki Polskiej. Uroczystość ma inspirować i zachęcać do pójścia w ślady polskich badaczy.

Kongres zakończy się we wtorek 21 lutego.

Nowoczesna form nauki

Rocznica urodzin astronoma będzie też obchodzona w warszawskim Centrum Nauki Kopernik (pocz. g. 11.00).
Na zwiedzających czeka szereg atrakcji. Największą z nich jest robot humanoidalny przypominający Mikołaja Kopernika i posiadający sztuczną inteligencję.

Rzecznik prasowa Centrum Nauki Kopernik Katarzyna Nowicka powiedziała, że z robotem można porozmawiać na dowolnie wybrany temat. Mówi w każdym języku, a najlepiej po polsku, angielsku i francusku.

REKLAMA

- Ma umiejętności mimiczne, potrafi się delikatnie poruszać, a jego umysł jest pełen wiedzy - dodała Katarzyna Nowicka. Zwróciła też uwagę na konstrukcję robota opierającą się na modelu językowym sztucznej inteligencji GPT3.

- Jest to model podobny do tego, który został użyty w dostępnym w internecie chacie GPT - mówi rzecznik. - Za jego pomocą można prowadzić rozmowy ze sztuczną inteligencją. Posiada on jednak znacznie mniej protokołów od naszego robota. GPT chat ma ich 20 miliardów, a nasz Kopernik 175 miliardów - podkreśliła Katarzyna Nowicka.

IAR/as

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej