more_horiz
Wiadomości

Prof. Krzysztof M. Górski powołany na sekretarza generalnego Akademii Kopernikańskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2023 16:00
Polski astronom prof. Krzysztof M. Górski został w niedzielę powołany w Toruniu na sekretarza generalnego Akademii Kopernikańskiej. Prezydent RP mianował na członków tego gremium pierwszych kilkudziesięciu naukowców z Polski i zagranicy.
Prof. Krzysztof M. Górski powołany na sekretarza generalnego Akademii Kopernikańskiej
Prof. Krzysztof M. Górski powołany na sekretarza generalnego Akademii KopernikańskiejFoto: PAP/Tytus Żmijewski

Prof. dr hab. Krzysztof Marian Górski jest polskim astronomem. W swojej pracy naukowej zajmuje się kosmologią obserwacyjną, wielkoskalową strukturą wszechświata i mechanizmem powstawania galaktyk. Studia astronomiczne ukończył na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a stopień doktora nauk fizycznych uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim. Jest pracownikiem Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, a także laboratorium NASA.

Podczas inauguracji w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki nominacje na członków izb Akademii Kopernikańskiej wręczyli szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. W składzie Akademii znaleźli się m.in. szef NBP Adam Glapiński, który został członkiem Izby Nauk Ekonomicznych i Zarządzenia oraz emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary kardynał Gerhard Mueller nominowany do Izby Filozofii i Teologii.

Posłuchaj
00:39 12209346_1.mp3 Minister edukacji P. Czarnek: Akademia Kopernikańska to pomnik ku czci Mikołaja Kopernika złożony z naukowców z całego świata (IAR)

Światowy Kongres Kopernikański rozpoczął się w Toruniu w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Potrwa do wtorku.

Zobacz także:

dn/PAP/IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także