Anna Moskwa: Polska i USA zdecydowanie wzmocniły współpracę w zakresie bezpieczeństwa energetycznego
Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podpisała w środę z Westinghouse umowę na prace przedprojektowe dla elektrowni jądrowej. Ma ona umożliwić m.in. wstępne oszacowanie wartości projektu. Jak podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, ta umowa pozwoli nam się czuć bezpiecznie w kolejnych latach.
2023-02-22, 10:35
W środę w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej odbyło się uroczyste podpisanie Bridge Contract pomiędzy spółką Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) oraz firmami Westinghouse Electric Company i Westinghouse Electric Poland (Westinghouse).
- Dzisiaj [środa - red.], myśląc o roku 2030, 2031, 2032 i wszystkich latach po nich następujących, podjęliśmy decyzję o wdrożeniu oraz o doprowadzeniu do końca i do sukcesu kluczowego projektu dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, jakim jest projekt budowy elektrowni jądrowej w Polsce - powiedziała minister Anna Moskwa.
Polska i USA wzmacniają współpracę
Jak podkreśliła, projekt jest budowany "ze stabilnym, doświadczonym, bezpiecznym partnerem". - Projekt, który wpisuje się we współpracę polsko-amerykańską - wskazała. - Polska i Stany Zjednoczone w ostatnich latach zdecydowanie wzmocniły swoją współpracę w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Nie byłoby terminala LNG bez deklaracji strategicznej współpracy ze strony amerykańskiej, bez stabilnych, bezpiecznych dostaw - dodała.
Jak mówiła minister, w roku 2022, kiedy Europa przeżywała kryzys energetyczny, "w Polsce nie martwiliśmy się o bezpieczeństwo dostaw; to o co musieliśmy zadbać, to o godne ceny dla wszystkich odbiorców". - Wierzę, że ta decyzja i umowa pozwoli nam się czuć bezpiecznie w tych kolejnych latach, gdzie jesteśmy zobowiązani do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski - oświadczyła.
Umowę w obecności minister klimatu i środowiska Anny Moskwy i ambasadora USA Marka Brzezinskiego podpisali prezes PEJ Tomasz Stępień, prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik oraz szef działu Energy Systems w Westinghouse David Durham.
Prace przedprojektowe dot. elektrowni jądrowej
Umowa obejmuje 10 głównych obszarów merytorycznych, m.in. opracowanie szczegółowego modelu realizacji inwestycji, przygotowanie oceny bezpieczeństwa, programu kontroli jakości, oraz identyfikację potencjalnych dostawców, z naciskiem na firmy z Polski. Umowa ma pozwolić na rozpoczęcie przez PEJ i Westinghouse pierwszych prac przedprojektowych, zanim dojdzie do uzgodnienia umowy wykonawczej.
Według informacji PEJ, umowa zakłada także przygotowanie zasad zewnętrznego finansowania projektu, czyli wstępne oszacowanie jego wartości.
REKLAMA
Posłuchaj
Kolejna umowa przed wakacjami
Jak wskazała minister klimatu i środowiska, środowa umowa czyni projekt dotyczący budowy elektrowni jądrowej jeszcze bardziej możliwym. - Już czekamy na kolejną umowę - zaznaczyła. - Zobowiązujemy się, że ta kolejna umowa, kolejny etap jeszcze bardziej wzmacniający współpracę, będzie podpisany jeszcze w tym roku, mam nadzieję, że przed wakacjami - zapowiedziała Anna Moskwa. Jak podkreśliła, byłby to "kolejny krok milowy we wzajemnej współpracy energetycznej".
Jak zapewniła minister, "projekt idzie zgodnie ze ścieżką - decyzja środowiskowa jest projektowana, wbrew wszelkim obawom, wszelkie konsultacje środowiskowe z naszymi zagranicznymi partnerami, które odbywamy, kończą się pozytywnie". Wskazała, że kolejne etapy tych konsultacji są realizowane. - Projekt jest nie tylko zgodny z harmonogramem, ale [realizowany jest - red.] w trybie przyspieszonym - dodała.
Minister Moskwa zapewniła też, że takie tempo zostanie utrzymane do końca realizacji projektu. - Tak, żebyśmy mogli co najmniej 3750 giga dostarczyć do polskiego systemu energetycznego w 2032 r. , a 2026 r. rozpocząć wspólną budowę - wskazała.
REKLAMA
Jak dodała, prace nad modelem finansowym dla elektrowni jądrowej toczą się na poziomie spółki PEJ, pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, resortu klimatu i zespołu ds. energetyki jądrowej. Zaznaczyła, że po zakończeniu tych prac podpisana zostanie umowa z doradcą ds. modelu finansowego. - Jesteśmy w dialogu ze stroną amerykańską w celu uzgodnienia amerykańskiego zaangażowania w projekt. (...) Rozmawiamy też z zewnętrznymi partnerami finansowymi - oświadczyła minister.
Posłuchaj
"Nie ma ważniejszego obszaru współpracy gospodarek niż energia"
Jak ocenił ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski, nie ma ważniejszego obszaru współpracy gospodarek niż energia. Dodał, że bezpieczeństwo energetyczne to bezpieczeństwo narodowe, a elektrownia jądrowa w Polsce będzie znaczącym czynnikiem wzmacniającym bezpieczeństwo oraz zmniejszającym emisję gazów cieplarnianych i poprawiającym jakość powietrza.
- Dużo ciężkiej pracy jeszcze przed nami, ale jestem przekonany, że jeżeli podwoimy nasze wysiłki, będziemy jeszcze bliżej ze sobą współpracować. Na pewno zrealizujemy obietnicą, którą złożyliśmy względem naszych obywateli, a była to obietnica czystej, bezpiecznej energii atomowej - powiedział ambasador.
Mark Brzezinski podczas przemówienia podziękował też w imieniu rządu Stanów Zjednoczonych premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za jego "niezwykle istotną współpracę, dzięki czemu ten (...) istotny, wręcz krytyczny element w ramach strategicznych relacji polsko-amerykańskich poszedł naprzód".
REKLAMA
ms,ng/IAR/PAP
REKLAMA