"Honor ponad życie". Mija 70 lat od śmierci gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila"

"Honor ponad życie" - to hasło przyświeca głównym obchodom 70. rocznicy śmierci generała Augusta Emila Fieldorfa "Nila". Jeden z najbardziej zasłużonych żołnierzy AK i polskiego podziemia niepodległościowego, dowódca Kedywu został powieszony w piwnicach mokotowskiego więzienia.

2023-02-24, 10:40

"Honor ponad życie". Mija 70 lat od śmierci gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila"
Pierwszy dowódca Kedywu, świetny organizator i człowiek. Mija 70 lat od śmierci Emila Fieldorfa "Nila". Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

W południe przy dawnym więziennym murze otaczającym obecnie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, rozpoczną się uroczystości upamiętniające generała "Nila". Dyrektor Muzeum Filip Musiał mówi Polskiemu Radiu, że oddajemy hołd jednej z najwybitniejszych postaci Wojska Polskiego, znakomitemu dowódcy AK: "Generał Fieldorf dał się poznać jako świetny organizator, jako człowiek, który stworzył, a potem był pierwszym dowódcą Kedywu, czyli tego pionu AK, który zajmował się walką bieżącą, działaniami przeciwko okupantowi i likwidacją niemieckich dygnitarzy terroryzujących okupowaną Polskę".

"Dzięki niemu Niemcy mieli świadomość zagrożenia"

Filip Musiał wskazuje, że to z rozkazu generała wykonywano akcje na infrastrukturę wojskową, na transporty kolejowe, dzięki niemu Niemcy mieli świadomość zagrożenia, jakim dla nich jest podziemne Wojsko Polskie. Dyrektor muzeum dodaje, że śmierć generała z rąk komunistów była próbą zniszczenia tego co polskie. - Komuniści zamordowali go jako człowieka, którego chcieli pohańbić, najbardziej zasłużonego oficera w walce z Niemcami, skazano z dekretu sierpniowego i powieszono jak niemieckiego zdrajcę, odmówiono mu nawet żołnierskiej śmierci od kuli - wyjaśnia historyk.

Jednak jak zaznacza, nawet w chwili śmierci generał Fieldorf nie dał się złamać. - Mamy do czynienia z człowiekiem, który śmierci się nie lęka, mówi swojej żonie: pamiętaj, nie proś ich o łaskę - podkreśla dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Jak stwierdza "Nil" miał świadomość, że uległość wobec komunistów może przekreślić jego dotychczasowe dokonania jako oficera Wojska Polskiego wolnej Polski.

Obchody

W ramach obchodów około 13.30 złożone zostaną kwiaty na symbolicznym grobie generała na Powązkach Wojskowych. Na warszawskim Gocławiu o 16.00 w Sanktuarium Ojca Pio biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński będzie przewodniczył Mszy Świętej w intencji "Nila". Następnie złożone zostaną kwiaty przy pomniku generała. O 17.30 rozpocznie się koncert Leszka Czajkowskiego, a także premiera utworu "Nil".

REKLAMA

Uroczystości organizuje Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej i Ministerstwem Obrony Narodowej. W uroczystościach wezmą udział żołnierze Jednostki Wojskowej NIL, stacjonującej w Krakowie.

Czytaj też:

IAR/pj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej