Jubileusz "Mazurka Dąbrowskiego". 96 lat temu stał się naszym hymnem

Dziś mija 96 lat od kiedy "Pieśń Legionów Polskich we Włoszech", nazywana później "Mazurkiem Dąbrowskiego", stała się hymnem Polski. Autorem słów był polityk i działacz społeczny Józef Wybicki, który w 1797 roku przyjechał do legionów Jana Henryka Dąbrowskiego, stacjonujących w Reggio Emilia we Włoszech. To tam powstała pieśń, która zachęcała Polaków do walki o odzyskanie wolności.

2023-02-26, 03:24

Jubileusz "Mazurka Dąbrowskiego". 96 lat temu stał się naszym hymnem
KPRM: zainaugurowano XXV Forum Polonijne Moja droga do Polonii i Wiary. Foto: Velishchuk Yevhen/shutterstock.com

Przemysław Rey z Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie mówi, że utwór był instrukcją dla legionistów. - Mówiącą dlaczego walczą, kto dowodzi, na czym się mają wzorować. Ale najważniejsze było to, dlaczego ich walka jest istotna i że jak dotrą do Polski, to ktoś na nich tam czeka. Trzeba brać pod uwagę, że w osiemnastym wieku część legionistów była niepiśmiennych, więc napisanie im odezwy, przeczytanie raz drugi, nie dałoby żadnego efektu. Wielokrotnie powtarzana, wielokrotnie śpiewana pieśń, utkwiła im w głowie, więc to była najłatwiejsza forma wytłumaczenia, żeby uwierzyli, że Polska nie zginęła i że rzeczywiście ta walka ma sens - mówi Przemysław Rey.

Polska pod zaborami

Pieśń poprzez emisariuszy trafiła do znajdującej się pod zaborami Polski. Utwór śpiewano między innymi w czasie powstania listopadowego i styczniowego. Doktor Krzysztof Mordyński członek zespołu redakcyjnego albumu "Mazurek Dąbrowskiego. Obrazy, słowa, nuty" podkreśla znaczenie pierwszych słów hymnu Polski.

- To się zawierało w tych słowach, że Polska straciła niepodległość, według zaborców miało jej w ogóle nie być - mówili, żeby nazwy Polska już nie było - ale spotykają się Polacy i to oni tworzą tą naszą ojczyznę. I taki jest sens tych słów - jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy. Dzisiaj byśmy powiedzieli raczej, skoro my żyjemy, ponieważ my tu jesteśmy - mówi Krzysztof Mordyński.

Posłuchaj

Mija 96 lat od kiedy "Mazurek Dąbrowskiego" stał się hymnem Polski (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

"Mazurek Dąbrowskiego" był inspiracją dla wielu pieśni. Jednym z najbardziej znanych naśladowców jest utwór Samuela Tomášika "Hej Słowianie", który się stał hymnem ruchu wszechsłowiańskiego, a później hymnem Jugosławii.

REKLAMA

Oficjalnie "Mazurek Dąbrowskiego" stał się hymnem narodowym 26 lutego 1927 roku.

Czytaj także:

dz/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej