"Odpowiadał za politykę zbliżenia z Rosją, kompromitował się na Ukrainie". Fogiel o Sikorskim jako szefie MSZ

- Byłbym skłonny nawet zapłacić europosłowi Radosławowi Sikorskiemu, żeby nie był więcej ministrem spraw zagranicznych, to on odpowiadał za politykę zagraniczną gdy następowało zbliżenie z Rosją - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia szef komisji spraw zagranicznych Radosław Fogiel (PiS).

2023-02-27, 09:24

"Odpowiadał za politykę zbliżenia z Rosją, kompromitował się na Ukrainie". Fogiel o Sikorskim jako szefie MSZ
Radosław Sikorski jako szef MSZ z wizytą w Kijowie . Foto: shutterstock/snig

- Radosław Sikorski jako minister spraw zagranicznych zapraszał Siergieja Ławrowa na naradę polskich ambasadorów, tam gdzie wykuwa się polska polityka zagraniczna. Radosław Sikorski kompromitował się na Ukrainie, mówiąc o tym, żeby przyjęli rosyjskie warunki, bo inaczej zginą, to Radosław Sikorski odpowiadał za politykę zagraniczną gdy następowało zbliżenie z Rosją - przypomniał szef sejmowej komisji spraw zagranicznych.

Negocjacje w Kijowie

W lutym 2014 roku Radosław Sikorski, ówczesny szef polskiego MSZ wraz z ówczesnym szefem niemieckiej dyplomacji Frankiem Walterem Steinmeierem oraz szefem MSZ Francji Laurentem Fabiusem brali udział w negocjacjach w Kijowie między przedstawicielami opozycji ukraińskiej, a przedstawicielami ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza, którego siły otworzyły ogień do protestujących na Majdanie.

21 lutego 2014 roku Janukowycz i przywódcy opozycji zawarli porozumienie ws. wyjścia kraju z kryzysu. W jego ramach parlament przywrócił konstytucję z 2004 roku. Porozumienie podpisał Janukowycz z liderami opozycji: Arsenijem Jaceniukiem, Witalijem Kliczką i Ołehem Tiahnybokiem w obecności szefów dyplomacji Polski i Niemiec - Radosława Sikorskiego i Franka-Waltera Steinmeiera.

"Wszyscy będziecie martwi"

Wcześniej Sikorski, co nagrały wtedy mikrofony stacji telewizyjnych, powiedział w prywatnej rozmowie po angielsku do przedstawicieli ukraińskiej opozycji: "Jeśli nie podpiszecie tego (porozumienia), będziecie mieli stan wojenny, będziecie mieli armię. Wszyscy będziecie martwi".

W wyniku zawarcia porozumienia walki na Majdanie zostały zakończone, a jednym z jego efektów była ucieczka z kraju prezydenta Janukowycza. Parlament Ukrainy odsunął go od pełnienia obowiązków prezydenta i wyznaczył przyspieszone wybory prezydenckie na 25 maja 2014 roku. Rosja uznała, że w Ukrainie doszło do zbrojnego puczu, obalenia legalnego prezydenta i w efekcie zajęła Krym oraz wsparła zbrojnie separatystów w Donbasie.

Czytaj także:

IAR/PAP/fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej