Żołnierze Wyklęci. Kard. Nycz: musimy pamiętać o wszystkich, którzy walczyli o wolność

2023-03-01, 20:15

Żołnierze Wyklęci. Kard. Nycz: musimy pamiętać o wszystkich, którzy walczyli o wolność
Kard. Nycz zaznaczył, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, jest ważnym znakiem pamięci o naszych przodkach, Żołnierzach Niezłomnych, którzy cierpieli, ginęli, którym zawdzięczamy wolność. Foto: PAP/Marcin Obara

Pamięć powinna być sprawiedliwa. Musimy pamiętać nie tylko o Żołnierzach Niezłomnych, ale także o wszystkich, którzy wcześniej zginęli walcząc o wolność i niepodległość Polski - podkreślił 1 marca metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Zaapelował, aby pamięć o polskich bohaterach była przekazywana kolejnym pokoleniom.

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w środę kard. Kazimierz Nycz sprawował w archikatedrze warszawskiej pw. św. Jana Chrzciciela mszę św. w intencji wszystkich poległych i pomordowanych żołnierzy Podziemia Niepodległościowego.

W homilii metropolita warszawski podkreślił, że "najważniejszym znakiem dla chrześcijanina jest Chrystus ukrzyżowany i zmartwychwstały, który głosimy w kerygmacie Kościoła".

- To jest także odpowiedź na wątpliwości naszych czasów, kiedy obecne jest żądanie czy oczekiwanie znaków nadzwyczajnych - powiedział hierarcha.

- Uwierzyć w Niego (Chrystusa) i głosić to w przepowiadaniu kerygmatycznym jest zadaniem Kościoła, a więc każdego z nas - wskazał kard. Nycz.

Patriotyczny obowiązek

Zaznaczył, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, jest ważnym "znakiem pamięci o naszych przodkach, Żołnierzach Niezłomnych, którzy cierpieli, ginęli, którym zawdzięczamy wolność".

- Ten dzień powinien nam przypominać o najnowszej rzeczywistości historycznej oraz patriotycznym obowiązku wobec ludzi, którzy nas poprzedzili, dzięki którym żyjemy w niepodległym, wolnym kraju - wskazał metropolita warszawski.

Zakazani bohaterowie

Przypomniał, że w czasach PRL-u "w życiu społecznym i politycznym nie wolno było mówić o oficerach zamordowanych w Katyniu i o żołnierzach Armii Krajowej".

- Nie wolno było także za głośno mówić o żołnierzach Powstania Warszawskiego. Najdłużej nie wolno było jednak mówić o Żołnierzach Niezłomnych, którzy w latach 1944-1963 nie złożyli broni, nie zaakceptowali wszystkich układów jałtańsko-teherańskich, ale cierpiąc, będąc skazywani w pseudo wyrokach i ginąc o wolną, niepodległą Polskę - powiedział kard. Nycz.

Modlitwa za zmarłych

Zaapelował, aby pamięć o polskich bohaterach przekazywać kolejnym pokoleniom rodaków oraz modlić się za tych, którzy zginęli.

- Dbajmy, aby co roku spotykać się wspólnie i modlić za zmarłych żołnierzy oraz wszystkich, którzy ucierpieli. Dziękując za wolność naszej ojczyzny, prośmy Boga abyśmy mogli ją zachować, bo wojna w Ukaranie pokazuje, że niepodległość nieraz wisi na cienkim włosku - wskazał kard. Nycz.

Sprawiedliwa pamięć

Zwrócił także uwagę, że "pamięć powinna być sprawiedliwa".

- Nie wolno tą dzisiejszą uroczystością przykrywać tych wszystkich, którzy wcześniej zginęli walcząc o wolność i niepodległość. Musimy pamiętać o wszystkich - zastrzegł kard. Nycz.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 

Liturgię poprzedziło złożenie wieńca od narodu przy epitafium ku czci Żołnierzy Wyklętych. W uroczystości wzięli udział: szef biura politycznego MON Łukasz Kudlicki, szef gabinetu prezydenta RP Paweł Szrot, dyrektor generalny MEiN Sławomir Adamiec, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego prof. Jan Żaryn oraz mazowiecka kurator oświaty Aurelia Michałowska.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony z inicjatywy prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego od 1 marca od 2011 r. Data ta została wybrana jako upamiętnienie faktu, że 1 marca 1951 r. w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej, z polecenia władz komunistycznych, strzałem w tył głowy zamordowani zostali przywódcy IV Zarządu Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" – Łukasz Ciepliński i jego towarzysze walki. Tworzyli oni kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

IAR/PAP/fc

Polecane

Wróć do strony głównej