Biegi Tropem Wilczym. List prezydenta Andrzeja Dudy: składam hołd uczestnikom walki o wolną Polskę

2023-03-05, 12:15

Biegi Tropem Wilczym. List prezydenta Andrzeja Dudy: składam hołd uczestnikom walki o wolną Polskę
XI edycja: Tropem Wilczym Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Forcie Bema w Warszawie. Foto: PAP/Rafał Guz

W ponad 350 miejscach w Polsce i za granicą mają miejsce biegi Tropem Wilczym. Celem inicjatywy, która świętuje jubileusz 10-lecia, jest upamiętnienie bohaterów antykomunistycznego powstania, w ramach obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. List do uczestników i organizatorów Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" napisał prezydent Andrzej Duda

Kilkaset osób wzięło udział w zmaganiach na dystansie 10 kilometrów podczas XI Biegu Tropem Wilczym w Warszawie. Wygrał pochodzący z Białorusi Taras, który zameldował się na mecie po niespełna 32 minutach. W ramach wydarzenia czekają jeszcze dwa dystanse: 5 kilometrów oraz 1963 metry, które upamiętniają rok śmierci ostatniego z wyklętych Józefa "Lalka" Franczaka.

- Pokazujecie że pamiętacie o swoich bohaterach, o swojej historii. Nie zapominając o historii możemy nie powtarzać jej błędów. To bardzo ważne. Na Białorusi, z której pochodzę, Łukaszenka zmusza ludzi, by zapomnieli o swojej historii, dlatego tym bardziej podoba mi się idea tego biegu - powiedział biegacz pochodzący z Białorusi.

Posłuchaj

Uczestnicy biegu Tropem Wilczym w Warszawie (źr. IAR) 0:47
+
Dodaj do playlisty

 

Biegi w całej Polsce

Jak wyjaśnia Anna Jastrzębska-Trzeciak z koordynującej bieg Fundacji Wolność i Demokracja, to już jedenasta edycja wydarzenia, któremu początek dały zmagania plenerowe kilkudziesięciu osób zorganizowane w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Od 2015 roku Tropem Wilczym to bieg ogólnopolski. 

Na symbolicznym dystansie 1963 metrów, przypominającym, że w 1963 r. zginął w walce Józef Franczak, ostatni Żołnierz Wyklęty, biegną w niedzielę w całym kraju uczestnicy Biegu "Tropem Wilczym". Inicjatywa upamiętnia żołnierzy polskiego powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego.

Zobacz także:

List prezydenta

List do uczestników i organizatorów Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" napisał prezydent Andrzej Duda. List po przebiegnięciu przez uczestników pierwszego dystansu odczytała Lilia Luboniewicz, prezes Fundacji Wolność i Niezależność. "Gratuluję Państwu sukcesu imprezy, która już od 10 lat, na symbolicznym dystansie 1963 metrów, wspaniale przyczynia się do popularyzacji wiedzy o bohaterach podziemia antykomunistycznego. Łączę się z Państwem, składając hołd uczestnikom drugiej konspiracji i oddając cześć ich heroicznej walce o niepodległą Polskę".

XI edycja: Tropem Wilczym Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Forcie Bema w Warszawie.  PAP/Rafał Guz XI edycja: Tropem Wilczym Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Forcie Bema w Warszawie. PAP/Rafał Guz

Prezydent przypomniał, że "1 marca został wybrany na datę święta państwowego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, jako rocznica śmierci przywódców Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, na czele z płk. Łukaszem Cieplińskim, zgładzonych w 1951 roku".

Dodał, że "tegoroczne obchody przypominają także o rocznicach dwóch innych wydarzeń, stanowiących główne cezury zrywu". "I tak, 26 sierpnia minie 80 lat od zdradzieckiego pojmania przez Sowietów por. Antoniego Burzyńskiego - Kmicica, który został następnie zamordowany, a jego podkomendni rozbrojeni, rozstrzelani lub wcieleni siłą do czerwonej partyzantki. Dramatyczne wydarzenia, które rozegrały się w 1943 roku nad Jeziorem Narocz, uznaje się za pierwszy jawny akt agresji Rosji Sowieckiej wobec Armii Krajowej. Doświadczenie to zaważyło na późniejszej postawie żołnierzy okręgu wileńskiego AK, na czele z legendarnym mjr. Zygmuntem Szendzielarzem - Łupaszką, w oczach których komunistyczna Moskwa nie mogła być już odtąd sojusznikiem naszych aliantów, lecz stała się drugim obok hitlerowskich Niemiec śmiertelnym wrogiem i okupantem".

Przypomniał, że "z kolei 21 października przypadnie 60. rocznica śmierci ostatniego z leśnych, Józefa Franczaka "Lalka", który poległ w walce z siłami milicji i aparatu bezpieczeństwa. Między tymi wydarzeniami i datami między 1943 a 1963 rokiem zamyka się epopeja narodowego powstania przeciwko czerwonym najeźdźcom i okupantom oraz funkcjonariuszom obcego, narzuconego naszemu narodowi reżimu".

"Dziękuję też badaczom za przywracanie świadomości społecznej prawdziwych patriotów i wytrwałe poszukiwanie szczątków zamordowanych. Poczytuję sobie za zaszczyt, iż jako Prezydent Rzeczypospolitej mogę chociaż część z nich wprowadzić na należne im miejsce w panteonie narodowym. I jestem przekonany, że pamięć o nich będzie trwać w sercach Polaków, przekazywana z pokolenia na pokolenie" - podkreślił.

Pierwszy Bieg "Tropem Wilczym" odbył się w 2013 r. Jego organizatorem jest Fundacja "Wolność i Demokracja". Idea Biegu to honorowanie Żołnierzy Niezłomnych, których konkretne sylwetki oraz historie są podczas tej inicjatywy przybliżane

***

Patronat medialny nad biegiem Tropem Wilczym sprawuje Polskie Radio.

PAP/IAR/in./

Polecane

Wróć do strony głównej