Wielotysięczne łapówki. Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego usłyszał zarzuty

2023-03-16, 23:09

Wielotysięczne łapówki. Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego usłyszał zarzuty
Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego usłyszał zarzuty przyjęcia 40 tys. zł w łapówkach. Foto: cba.gov.pl/ostrowiec.pl

Jarosław G. usłyszał w śląskim wydziale Prokuratury Krajowej pięć zarzutów przyjęcia w sumie 40 tys. zł w łapówkach w związku z pełnieniem funkcji prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego. Za zarzucane czyny grozi mu do ośmiu lat więzienia.

"Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach przedstawił Jarosławowi G. łącznie pięć zarzutów przyjęcia korzyści majątkowych w łącznej kwocie 40 tysięcy złotych w związku z pełnieniem funkcji publicznej prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego" - poinformował w czwartek dział prasowy Prokuratury Krajowej.

Prokuratura chce tymczasowego aresztowania

Z uwagi na konieczność zabezpieczania prawidłowego toku postępowania, prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie wobec prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego tymczasowego aresztowania. "Sąd uznał, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo popełnienia zarzucanego podejrzanemu czynu i nie zastosował wobec Jarosława G. środków zapobiegawczych, stwierdzając, że materiał dowodowy zabezpieczony przez prokuratora jest kompletny" - podała PK.

"W ocenie prokuratury jedynie środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania jest w stanie w pełni zabezpieczyć dalszy tok postępowania, a w szczególności zapobiec ewentualnemu matactwu ze strony podejrzanego, dlatego też prokurator nie zgadza się z decyzją sądu i skieruje zażalenie na to postanowienie" - zaznaczyła PK.

"Prokuratura przypomina, że zgodnie z art. 229 § 6 kk i art. 230a § 3 kk sprawca przestępstwa udzielenia korzyści majątkowej osobie pełniącej funkcję publiczną oraz sprawca płatnej protekcji - nie podlega karze, jeżeli korzyść lub jej obietnica zostały przyjęte, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten dowiedział się o popełnionym przestępstwie" - przypomniała PK.

Prokuratura Krajowa zaapelowała też do osób, które udzieliły korzyści majątkowej Jarosławowi G., aby w celu skorzystania z klauzuli niekaralności zgłaszały się do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach lub do CBA.

Wcześniejsze zarzuty wobec prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego

To kolejne postępowanie toczące się ws. prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego w ostatnich latach. W 2018 roku Prokuratura Rejonowa w Skarżysku-Kamiennej zarzucała Jarosławowi G. przekroczenie uprawnienia przy procedurach dotyczących przetargów śmieciowych z 2016 r. poprzez "uniemożliwienie złożenia prawidłowych ofert podmiotom innym niż podmiot dotychczas świadczący te usługi". W 2020 roku do sądu trafił akt oskarżenia. W maju 2021 roku Sąd Okręgowy w Kielcach prawomocnie uniewinnił samorządowca, a pod koniec 2022 roku Sąd Najwyższy oddalił kasację wniesioną przez prokuraturę.

Jarosław G. jest prezydentem Ostrowca Św. od 2014 r. To były poseł wybrany do Sejmu z list PSL w 2011 r. i były wiceprezydent Ostrowca (2006-2011).

We wtorek około południa funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Krakowie na polecenie śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej zatrzymali prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława G. Zatrzymanie było związane w ramach "śledztwa dotyczącego przyjmowania korzyści majątkowych w związku z pełnieniem funkcji publicznej".

Zobacz także:

jp/PAP

Polecane

Wróć do strony głównej