Wyjazdy izraelskiej młodzieży do Polski. Sellin: podpisano wstępne porozumienie
- Wczoraj w Ministerstwie Spraw Zagranicznych odbyło się spotkanie z przedstawicielami państwa Izrael, na którym podpisano wstępne porozumienie nt. wznowienia wycieczek organizowanych przez ministerstwo edukacji Izraela - poinformował wiceminister kultury Jarosław Sellin.
2023-03-17, 10:37
- Wczoraj w Ministerstwie Spraw Zagranicznych odbyło się spotkanie z przedstawicielami państwa Izrael, na którym podpisano wstępne porozumienie na temat wznowienia wycieczek organizowanych przez ministerstwo edukacji Izraela - poinformował w piątek wiceminister kultury Jarosław Sellin.
Sellin w programie TVP 1 pytany był o wycieczki z Izraela. "Polska jest zawsze otwarta na wycieczki z Izraela, natomiast chodziło o wycieczki organizowane przez ministerstwo edukacji Izraela. Tu były pewne problemy do omówienia, w tym sprawa broni" - powiedział.
Poinformował, że "wczoraj w Ministerstwie Spraw Zagranicznych odbyło się spotkanie z przedstawicielami państwa Izrael, na którym podpisano wstępne porozumienie na temat wznowienia tych zorganizowanych wycieczek".
- O szczegółach nie mogę mówić, bo to wstępne porozumienie musi być jeszcze zatwierdzone przez oba rządy. Myślę, że to się dokona bardzo szybko i będzie zakomunikowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych - dodał.
REKLAMA
Rocznica powstania w getcie
Sellin powiedział, że "obu stronom zależy na tym, aby sprawę ostatecznie załatwić przed 19 kwietnia". Przypomniał, że "19 kwietnia w Polsce mamy 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim". Poinformował, że na tegoroczne uroczystości "przyjedzie prezydent Izraela, przyjedzie prezydent Niemiec".
- Na uroczystości i chcemy ten temat mieć wówczas zamknięty. Obu stronom zależy na osiągnięciu porozumienia - mówił.
W połowie czerwca 2022 r. ministerstwo edukacji Izraela poinformowało o odwołaniu wyjazdów edukacyjnych do Polski dla uczniów szkół średnich. Ministerstwo uzasadniło swoją decyzję tym, że pojawiły się problemy, które uniemożliwiły właściwe i bezpieczne informowanie uczniów podczas podróży. Rzecznik MSZ Łukasz Jasina przekazał wówczas, że powrót do dotychczasowych zasad, m.in. wycieczek młodzieży żydowskiej z udziałem uzbrojonych służb izraelskich, nie jest możliwy.
Młodzież izraelska tradycyjnie przyjeżdżała do Polski latem, by zwiedzić byłe niemieckie nazistowskie obozy w celu zdobycia wiedzy o Holokauście i uczczenia pamięci pomordowanych. Wyjazd ten od dawna uważany jest za kamień milowy w izraelskiej edukacji, a przed wybuchem pandemii co roku brało w nim udział ok. 40 tys. izraelskich uczniów.
REKLAMA
- "Chcą zburzyć izraelską demokrację". Ponad 100 tys. osób protestuje przeciwko reformie sądownictwa
- Kolejna strzelanina w Jerozolimie, są ciężko ranni. Napastnik to nastolatek
PAP,pkur
REKLAMA