Zatrzymanie szpiegów przez ABW. Prof. Grochmalski: Polska stała się głównym obszarem rosyjskiej dywersji

2023-03-17, 14:21

Zatrzymanie szpiegów przez ABW. Prof. Grochmalski: Polska stała się głównym obszarem rosyjskiej dywersji
Zatrzymanie szpiegów przez ABW. Prof. Grochmalski: Polska stała się głównym obszarem rosyjskiej dywersji. Foto: gov.pl

- Element siatki szpiegowskiej, który został rozpracowany, skupiał się na kluczowej części infrastruktury logistycznej Polski. Rosja w wymiarze szpiegowskim staje się coraz bardziej aktywna - stwierdził w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski, politolog z Akademii Sztuki Wojennej, odnosząc się do zatrzymania przez ABW rosyjskich szpiegów.

Prof. Grochmalski zwrócił uwagę, że Rosja na etapie przygotowywania się do wojny "zwiększyła swoje aktywa agenturalne, sięgając także po zamrożonych agentów". Nawiązał też do sprawy morderstwa ks. Franciszka Blachnickiego, które "pokazuje, w jaki sposób działają tego typu instrumenty".

Podkreślił, że niektóre z tych instrumentów są tworzone w długiej, historycznej wręcz perspektywie. - Przecież Putin jako oficer KGB w Dreźnie miał wgląd do pewnych działań, które były wówczas podejmowane na obszarze Polski, stanowiącej główny korytarz logistyczny dla armii sowieckiej w Niemczech. Agentura była tutaj bardzo rozbudowana - zaznaczył ekspert.

Kontynuując, zauważył, że w momencie, gdy na Kremlu zapadły decyzje o pełnoskalowej inwazji na Ukrainę, było "wiadomo, że Polska stanie się głównym obszarem działań dywersyjnych i wywrotowych".

Wzmożona aktywność szpiegów

Politolog podkreślił, że po 24 lutego 2022 r. w Polsce mieliśmy do czynienia z "całym szeregiem działań miękkich; oddziaływaniem ludzi, których trudno nazwać czystej klasy agentami", ale nie ulega wątpliwości, że "są tubami rezonansowymi".

Nawiązał też bezpośrednio do zatrzymania przez ABW rosyjskich szpiegów. - Element siatki szpiegowskiej, który został rozpracowany, skupiał się na kluczowej części infrastruktury logistycznej Polski, czyli na linii kolejowej, umożliwiającej dostawy broni na Ukrainę. Tego rodzaju działalność jest kluczowa, zwłaszcza w momencie, gdy Rosja zaczęła mieć pewne problemy - stwierdził prof. Grochmalski.

Dodał, że egzemplifikacją tego, iż Rosja w wymiarze szpiegowskim staje się coraz bardziej aktywna, było m.in. strącenie w strefie neutralnej amerykańskiego drona MQ-9 Reaper.

Ekspert zwrócił uwagę, że logika budowania agentury, projektów szpiegowskich, zakłada na ich przygotowanie co najmniej 10 lat. - Trzeba się cofnąć w przeszłość. Bo już wtedy zapadały decyzje związane z wykształceniem w Polsce tub rezonansowych czy z budową infrastruktury [sieci agenturalnej - red.] na potrzeby obsługi przyszłej wojny - powiedział prof. Grochmalski.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Prof. Piotr Grochmalski o rosyjskiej siatce szpiegowskiej na obszarze Polski (PR24) 23:13
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej)

Data emisji: 17.03.2023

Godzina emisji: 11.33

PR24/łl

Polecane

Wróć do strony głównej