more_horiz
Wiadomości

Książę William w Warszawie. Spotkanie z prezydentem Dudą oraz ukraińskimi studentami

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 05:35
Brytyjski następca tronu książę William spędzi kilka godzin w Warszawie. Jego rozpoczęta wczoraj wizyta w Polsce związana jest z wojną na Ukrainie.
Wizyta księcia Williama nie była wcześniej zapowiadana. Jest to jego pierwszy pobyt w Polsce jako następcy tronu i druga wizyta w ciągu pięciu lat
Wizyta księcia Williama nie była wcześniej zapowiadana. Jest to jego pierwszy pobyt w Polsce jako następcy tronu i druga wizyta w ciągu pięciu latFoto: PAP/Łukasz Gągulski

Brytyjski następca tronu ma złożyć wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza, spotkać się z prezydentem Andrzejem Dudą (godz. 11.00) oraz z młodymi ukraińskimi studentami. Polskiemu prezydentowi podziękuje za gościnę, jakiej Polacy udzielili ukraińskim uchodźcom.

Spotkanie z żołnierzami

Pierwszym punktem jego wizyty w Polsce było spotkanie z żołnierzami 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Rzeszowie. Następca brytyjskiego tronu spotkał się także z żołnierzami kontyngentu międzynarodowego, w którym służą m.in. przedstawiciele brytyjskiej armii.

Przyszły monarcha rozmawiał z ministrem obrony narodowej, wicepremierem Mariuszem Błaszczakiem oraz wojewodą podkarpackim Ewą Leniart. Książę Walii pytał o sytuację w regionie po 24 lutego 2022 roku, a także o to, w jaki sposób organizowana była pomoc dla ukraińskich uchodźców.

Ewa Leniart przedstawiła rządową strategię opartą na funkcjonowaniu punktów recepcyjnych. Zwróciła też uwagę, że zorganizowanie pomocy było możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu służb, samorządów, organizacji pozarządowych oraz mieszkańców Podkarpacia.

Posłuchaj
00:37 12265491_1.mp3 Brytyjski następca tronu książę William spędzi kilka godzin w Warszawie (Wojciech Cegielski/IAR)

Wsparcie Ukrainy

Książę William dopytywał także o sposób relokacji obywateli Ukrainy. Wojewoda przypomniała o wsparciu ze strony polskich kolei, Państwowej Straży Pożarnej oraz regionalnego samorządu.

"W 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w Rzeszowie odbyło się spotkanie wicepremiera Błaszczaka oraz Jego Królewskiej Wysokości, Księcia Williama z żołnierzami Wojska Polskiego i Sił Zbrojnych Wielkiej Brytanii" - czytamy we wpisie MON na Twitterze, opublikowanym w środę po południu.

Czytaj także:

***

Wizyta księcia Williama nie była wcześniej zapowiadana. Jest to jego pierwszy pobyt w Polsce jako następcy tronu i druga wizyta w ciągu pięciu lat.

IAR/as

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także