Co z wcześniejszymi emeryturami dla nauczycieli? Przemysław Czarnek zapowiedział prezentację projektu ustawy
2023-03-24, 01:32
Szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że wiosną zostanie zaprezentowany projekt ustawy dotyczący wcześniejszych emerytur dla nauczycieli. Minister odniósł się też do ogólnej sytuacji w polskiej oświacie. Zapewnił, że rząd planuje dalsze inwestycje w tym obszarze i prowadzi działania, by poprawić warunki pracy kadry pedagogicznej.
W Programie 1 Polskiego Radia Przemysław Czarnek poinformował, że przedstawiciele resortu rozmawiają na ten temat z nauczycielskimi związkami zawodowymi. Temu poświęcone będą spotkania kwietniowe i majowe.
Minister edukacji przypomniał, że prawo do wcześniejszych emerytur nauczyciele utracili w 2009 roku, w czasie rządów koalicji PO-PSL. - My to uprawnienie stopniowo przewracać będziemy, bo jest to konieczne, by wrócić do tych uprawnień, które nauczyciele mieli wówczas, kiedy wchodzili do zawodu - zapowiedział Przemysław Czarnek.
Dodał, że emerytura nauczycielska ma przysługiwać po 20 latach pracy przy tablicy.
W szkołach nie brakuje nauczycieli
Minister zauważył ponadto, że w szkołach będzie teraz mniej uczniów ze względu na niż demograficzny, co - jak przyznał - "będzie generowało również problem z godzinami dla nauczycieli". Przemysław Czarnek mówił, że zapaść demograficzna jest konsekwencją wieloletnich zaniedbań i braku realnej polityki prorodzinnej, którą zaczęło prowadzić dopiero Prawo i Sprawiedliwość po dojściu do władzy w 2016 roku.
REKLAMA
Gość audycji "W otwarte karty" podkreślił przy tym, że ruch kadrowy wśród nauczycieli jest naturalnym zjawiskiem. Minister zaznaczył, że deklarowane wakaty - trzy tysiące - nie są całymi etatami. - To jest nieraz po kilka czy kilkanaście godzin brakujących w całym systemie - tłumaczył. Przypomniał, że ogółem pracuje 700 tysięcy nauczycieli.
Przemysław Czarnek podkreślił, że po to, by nauczycieli nie brakowało w przyszłości, wprowadzane są reformy - uproszczono awans, skrócono pierwszy okres rozwoju oraz skrócono awans na wyższe stopnie.
Minister zauważył, że od stycznia 2022 roku do stycznia 2023 roku średnie wynagrodzenie najsłabiej zarabiających nauczycieli, rozpoczynających pracę w zawodzie, wzrosło o 35 procent.
Inwestycje połączone z redukcją biurokracji
Minister Czarnek przypomniał, że w ostatnich latach wzrastała subwencja oświatowa, tylko w tym roku o ponad 11 miliardów złotych. Dodał, że szkoły są doposażane w nowoczesny sprzęt informatyczny, rząd inwestuje w infrastrukturę edukacyjną czy szkoły specjalne.
REKLAMA
Minister mówił też o konieczności zredukowania do absolutnego minimum biurokracji w pracy nauczycieli, aby więcej czasu pracowali z uczniami. Temu też było poświęcone niedawne spotkanie wiceministra edukacji i nauki Dariusza Piontkowskiego z przedstawicielami związków zawodowych.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Posłuchaj
- "Wstydu Pan nie ma". Minister Czarnek zwraca się do Tuska i wylicza, jakie podwyżki nauczycielom dało PO
- Małgorzata Kidawa-Błońska twierdzi, że PO podnosiło pensje nauczycieli. Przemysław Czarnek reaguje
jp/PR1/IAR
REKLAMA