more_horiz
Wiadomości

Terlecki: opozycja jest od dawna pokłócona, do tego wszyscy zdążyli się już przyzwyczaić

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 10:47
- Są dwa powody dążenia Donalda Tuska do jednej listy wyborczej opozycji; jeden jest taki, że wyjechał z Brukseli z obietnicą, że obali władzę PiS. Z perspektywy Brukseli czy Berlina najprościej jest to zrobić jedną listą opozycji – powiedział portalowi i.pl szef klubu PiS Ryszard Terlecki.
Zdaniem Terleckiego, Tusk wyjechał z Brukseli z obietnicą, że obali władzę Prawa i Sprawiedliwości
Zdaniem Terleckiego, Tusk wyjechał z Brukseli z obietnicą, że obali władzę Prawa i SprawiedliwościFoto: Fotophoto / Shutterstock.com

Ryszard Terlecki został zapytany przez portal i.pl, czy cieszy go, że opozycja znów się pokłóciła, tym razem o wspólną listę na wybory parlamentarne. - Opozycja jest od dawna pokłócona. Więc do tego już wszyscy zdążyli się przyzwyczaić - odpowiedział wicemarszałek Sejmu.

Według niego, "ma to też wpływ na wynik sondaży dla opozycji". - Po pierwsze – pomysł jednej listy jest – wydaje mi się – bardzo mało realny i trudny do przyjęcia przez poszczególne partie. Po drugie – szef PO Donald Tusk się zabrał do tego fatalnie – szantażuje, straszy, grozi, pokrzykuje i pospiesza inne partie opozycyjne. Zachowuje się tak, jakby były już pod jego kierownictwem czy nadzorem. W ten sposób zraża sobie liderów i aparat partyjny mniejszych partii. Wiedziałem, że nic z jednej listy opozycji na wybory parlamentarne nie będzie - powiedział Terlecki.

"Wyjechał z Brukseli z obietnicą, że obali władzę PiS"

Pytany, dlaczego szef PO tak bardzo dąży do wspólnej listy opozycji, wicemarszałek Sejmu odparł, iż uważa, że są dwa tego powody. - Jeden jest taki, że wyjechał z Brukseli z obietnicą, że obali władzę Prawa i Sprawiedliwości. Żeby to zrobić, to – tak na oko z perspektywy Brukseli czy Berlina – wydaje się, że najprościej jest to zrobić jedną listą opozycji i w ten sposób walczyć z Prawem i Sprawiedliwością. Drugi powód jest taki, że PO widzi sondaże i ma też wewnętrzne sondaże. Coraz bardziej poważnie liczą się z tym, że przegrają. A wtedy – w takiej sytuacji jednej listy – Tusk staje się liderem całej opozycji już niekwestionowanym - zaznaczył Terlecki.

Pytany, czy wyobraża sobie, "jakby miał wyglądać ewentualny wspólny rząd opozycji po wyborach, skoro już teraz kłóci się w zasadzie o mało istotne rzeczy", szef klubu PiS odparł, że "po pierwsze – Tusk z pewnością miałby oponentów wewnątrz opozycji, którzy kwestionowaliby jego premierostwo".

Kłótnia o premiera

- Po drugie – w opozycji jest pewnie z pięciu poważnie chętnych i przekonanych o tym, że ich polityczny dorobek jest na tyle poważny, że należy im się funkcja premiera - dodał.

Dopytywany, kogo ma na myśli, Terlecki powiedział: "są tacy na lewicy, jest i (lider Polski 2050 Szymon) Hołownia, który ma ogromną chęć zostania premierem, choć wydaje mi się, że z tego grona jest najsłabszy intelektualnie i organizacyjnie. Jest też (szef PSL, Władysław) Kosiniak-Kamysz". - Będzie zatem bardzo trudno powołać rząd, gdyby – nie daj Boże – udało im się wygrać. Na szczęście, coraz wyraźniej widać, że to się nie uda, więc pozostaje stawka lidera partii i ewentualnie lidera opozycji - podkreślił Terlecki.

Czytaj także:

pg,pap

Zobacz także

Zobacz także