more_horiz

"Jeżeli opozycja się nie dogada, Polacy nam tego nie wybaczą". Poseł Lewicy o wyborach parlamentarnych

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 17:41
- Lewica jest gotowa na każde rozwiązanie. Taka dyskusja może się odbyć w wąskim gronie, sytuacja wymaga analizy, trzeba rozważyć za i przeciw jednej liście, dwóm, trzem czy czterem - mówił w Polskim Radiu 24 Dariusz Wieczorek (Nowa Lewica).
Dariusz Wieczorek
Dariusz WieczorekFoto: PR24/TJ

"Jednej listy opozycji na przyszłe wybory raczej nie będzie, bo nie chcą jej liderzy PSL i Polski 2050; mają oni prawo do takiego stanowiska, ważne, żeby się nie kłócić się na opozycji i żeby myśleć o przyszłości" - powiedział w czwartek wicemarszałek Sejmu, lider Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

Dariusz Wieczorek komentował dyskusje wokół wspólnej listy wyborczej partii opozycyjnych. - Każda z partii ma prawo do swoich poglądów i ocen. Akurat Platforma Obywatelska i przewodniczący Tusk od wielu miesięcy, wręcz lat, mówią o jednej liście opozycji (…), chociażby w wyborach do Europarlamentu. Liderzy siądą do stołu po raz kolejny, podyskutują i nas poinformują, jak to będzie wyglądało - stwierdził.

Pakt sejmowy 

- Kluczową rzeczą jest porozumienie między partiami i tu Lewica apeluje do wszystkich ugrupowań, żeby takie porozumienie, "pakt sejmowy", podpisać, zrobić następny krok naprzód. Nie mówię o wspólnej liście, to są wybory proporcjonalne, ale o podpisaniu porozumienia ugrupowań, by w przypadku, gdy przedstawiciele tych partii będą mieli większość w parlamencie, stworzyć koalicję - wyjaśniał gość audycji, który podkreślał potrzebę współpracy po stronie opozycji. - Jeżeli opozycja się nie dogada, Polacy nam tego nie wybaczą - stwierdził Dariusz Wieczorek.

Posłuchaj
13:42 PR24 2023_03_23-16-35-06.mp3 Dariusz Wieczorek o wyborczym porozumieniu partii opozycyjnych (Polskie Radio 24 / Rozmowa PR 24)

Czytaj także:

Według konstytucji, wybory parlamentarne prezydent zarządza nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu, wyznaczając wybory na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. W tym roku terminy spełniające te kryteria to niedziele 15, 22, 29 października oraz 5 listopada. 

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Dariusz Wieczorek 

Data emisji: 23.03.2023

Godzina emisji: 16.35

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także