Wsparcie dla produkcji amunicji w Polsce. Premier zapowiada specjalny program
- Dzisiaj najpilniejszą potrzebą na Ukrainie jest amunicja i będziemy ją dostarczać, co będzie finansowane z budżetu unijnego. Rada Ministrów przyjmie w ciągu najbliższych kilku dni specjalny wieloletni program, który będzie wspierał produkcję amunicji w różnych częściach naszego kraju - zapowiedział podczas spotkania z unijnym komisarzem ds. przemysłu i rynku wewnętrznego Thierrym Bretonem premier Mateusz Morawiecki.
2023-03-27, 13:31
- Polskie wysiłki zbrojeniowe, donacje, przekazywanie uzbrojenia na Ukrainę zostało docenione w Brukseli. Nasz przyjaciel Thierry Breton jest w częstym kontakcie ze mną i rozmawiamy o tym, jak może być skonstruowany ten program, żeby kraje jak Polska mogły podnosić zdolności produkcyjne, zwłaszcza w zakresie amunicji - podkreślił szef polskiego rządu.
Premier podkreślił, że rząd chce, by firmy prywatne i państwowe produkowały amunicję, ponieważ, jak "wiemy doskonale" jest jej za mało, zarówno w Europie, jak i w krajach NATO. - Niestety, wszyscy żyliśmy troszkę uśpieni, także w Stanach Zjednoczonych, czasem spokoju i bezpieczeństwa - przyznał.
- Dzisiaj wiemy, że tej amunicji w całym NATO jest za mało, żyliśmy uśpieni czasem pokoju i bezpieczeństwa. Chcemy dzisiaj uzupełnić i rozbudować nasze zapasy amunicji. Chcemy, żeby zakłady produkcji amunicji miały możność produkcji w zakresie, który jest Polsce potrzebny - dodał.
Posłuchaj
Cel numer jeden: rozbudowanie polskich zapasów amunicji
"Celem numer jeden", mówił szef polskiego rządu, będzie uzupełnienie i rozbudowanie polskich zapasów amunicji. Zapowiedział, że powstaną nowe zakłady produkcyjne, a możliwości tych istniejących będą rozwijane.
REKLAMA
Posłuchaj
Odniósł się do unijnego programu przekazania amunicji Ukrainie. Zaznaczył, że to "najpilniejsza potrzeba na teatrze wojennym" na wschodzie. - Dlatego, jak uzgodniliśmy na poprzedniej Radzie Europejskiej, będziemy tę amunicję dostarczać, a finansowana będzie z budżetu unijnego - zaznaczył. Założenia programu (do zaatakowanego przez Rosję kraju ma trafić 1 mln sztuk amunicji) nazwał "bardzo ambitnymi". - Jestem przekonany, że po bardzo szybkim podniesieniu możliwości produkcyjnych naszego przemysłu zbrojeniowego, takie ilości nie będą wcale nad ambitne - stwierdził.
- Szef BBN w Niemczech. Wśród tematów wsparcie Ukrainy i serwis czołgów Leopard 2
- Fundusz na dozbrajanie Ukrainy. Szynkowski vel Sęk: Polska będzie największym beneficjentem
- Chcemy produkować bardzo dużo pocisków - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.
Wspólne zakupy amunicji
Na plan dostaw amunicji i wspólne zakupy Unia Europejska przeznaczy dwa miliardy euro z Europejskiego Funduszu Pokojowego. Miliard otrzymają w ramach rekompensaty kraje, które ze swoich zapasów dostarczą Ukrainie pociski już teraz, natomiast drugi miliard będzie przekazany na grupowe zakupy.
REKLAMA
Zakłady Metalowe Dezamet S.A. to firma wchodząca w skład Grupy Kapitałowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Spółka specjalizuje się w produkcji wojskowej.
Posłuchaj
Produkuje przede wszystkim różne rodzaje amunicji artyleryjskiej, moździerzowej i granatnikowej. Najważniejszymi produktami Spółki są: amunicja artyleryjska kalibru 155 mm używana m.in. w armatohaubicy KRAB, 120 mm amunicja moździerzowa używana przez moździerze samobieżne RAK oraz 60 mm amunicja moździerzowa.
Spółka, zatrudniająca prawie 700 osób, jest jednym z największych pracodawców w regionie.
Transmisja:
REKLAMA
IAR/as
REKLAMA