more_horiz
Wiadomości

Fundusz na dozbrajanie Ukrainy. Szynkowski vel Sęk: Polska będzie największym beneficjentem

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023 12:03
Minister ds. Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że Polska będzie największym beneficjentem funduszu na dozbrajanie Ukrainy.
Minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk podczas konferencji prasowej
Minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk podczas konferencji prasowejFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Minister podkreślił, że do końca kwietnia w ramach mechanizmu na rzecz pokoju do Polski wpłynie dofinansowanie w wysokości 1 miliarda zł.

- W perspektywie kilkuletniej mamy zagwarantowane wsparcie na poziomie 4 miliardów zł. Do tej pory Polska otrzymała już ponad 100 milionów zł w ramach mechanizmu na rzecz pokoju - podkreślił Szymon Szynkowski vel Sęk.

W zeszłym tygodniu unijne kraje zgodziły się na zwiększenie do 2,5 miliarda euro funduszu na dozbrojenie Ukrainy. Sfinalizowane zostały wszystkie procedury. Zielone światło dla dodania 500 milionów euro do dostępnej puli dali ministrowie spraw zagranicznych krajów członkowskich.

Europejski Fundusz na rzecz Pokoju. O co chodzi?

Zgodnie z prośbą ukraińskiego rządu 490 milionów euro zostanie przekazanych na zakup i dostawy broni do celów obronnych, natomiast z 10 milionów euro sfinansowane zostaną dostawy sprzętu ochronnego i paliwa.

>>> INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Europejski Fundusz na rzecz Pokoju, z którego finansowane są zakupy i dostawy broni na Ukrainę, po raz pierwszy jest wykorzystywany dla wsparcia zaatakowanego kraju spoza Unii. Państwa członkowskie, które dozbrajają Ukrainę, mogą się ubiegać o zwrot wydatków i poniesionych kosztów transportu.

Posłuchaj
00:31 12272231_1.mp3 Szynkowski vel Sęk: Polska będzie największym beneficjentem funduszu na dozbrajanie Ukrainy (IAR)

Czytaj także:


Zobacz: Szymon Szynkowski vel Sęk w Polskim Radiu 24

IAR/pb

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także