more_horiz
Wiadomości

Do 300 mln euro dla Polski z funduszu na dozbrajanie. Premier Morawiecki podał termin

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 16:18
Do 300 milionów euro trafi do Polski przed świętami Wielkanocnymi z funduszu na dozbrajanie - poinformował premier Mateusz Morawiecki w Brukseli na zakończenie unijnego szczytu. Chodzi o pieniądze z Europejskiego Funduszu Pokojowego, z którego wypłacany jest zwrot kosztów państwom, które przekazują sprzęt wojskowy Ukrainie.
300 mln euro do Polski trafi przed Świętami z funduszu na dozbrajanie
300 mln euro do Polski trafi przed Świętami z funduszu na dozbrajanieFoto: MON

W kolejnych miesiącach, jak mówił szef rządu, Polska ma otrzymać kolejne 500-600 milionów euro. Podkreślił, że Polska będzie największym beneficjentem tego funduszu. Zapowiedział też, że będzie nadal zabiegał o jego zwiększenie o 3,5 miliarda euro.

Wprawdzie na tym szczycie unijni przywódcy nie podjęli ostatecznej decyzji, ale - jak mówił premier - zwiększenie funduszu ma nastąpić w najbliższych miesiącach.

Polska doceniona

- A z tego również większość środków trafi do Polski. W końcu została doceniona od strony finansowej rola Polski w wojnie obronnej Ukrainy przeciw barbarzyństwu rosyjskiemu - podkreślił premier.

Posłuchaj
00:58 12268890_1.mp3 M.Morawiecki o wsparciu finansowym z funduszu na dozbrajanie i pomocy ws. uprowadzanych ukraińskich dzieci. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Pod koniec ubiegłego roku Europejski Fundusz Wojskowy został zwiększony do 3,6 miliarda euro, w poniedziałek dodano kolejne dwa miliardy na przekazywanie amunicji Ukrainie oraz wspólne zamówienia i zakupy pocisków. Teraz trwają zabiegi o dodatkowe 3,5 miliarda euro.

Czytaj także:

dn/IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także