Wsparcie osób z niepełnosprawnością. Minister Maląg: polityka rządu oparta jest na solidarności
Wysokość nowego wsparcia dla osób z niepełnosprawnością to dwukrotność renty socjalnej, a świadczenie - jak zapewniła Marlena Maląg - będzie co roku waloryzowane.
2023-04-04, 13:00
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że ustawa o świadczeniu wspierającym osoby niepełnosprawne to wdrożenie w Polsce konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.
- Śmiało możemy powiedzieć, ze dzisiaj tworzymy nową historię we wspieraniu osób z niepełnosprawnościami. Ta ustawa o świadczeniu wspierającym to wdrożenie konwencji o prawach osób niepełnosprawnych i realizacja Strategii na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, którą dwa lata temu przyjął nasz rząd – zastrzegła.
Maląg podkreśliła, że "polityka rządu PiS oparta jest na wiarygodności, na solidarności społecznej, na wsparciu drugiego człowieka". - To świadczenie wspierające, które dziś przedstawiamy państwu, to nowy rodzaj świadczenia, które przede wszystkim daje prawo do godnego, niezależnego życia zarówno osobom niepełnosprawnym, jak i ich opiekunom – mówiła.
Dwukrotność renty socjalnej
Zaznaczyła, że ustawa ta została stworzona w porozumieniu ze środowiskami osób niepełnosprawnych.
- Wysokość tego świadczenia będzie wynosiła nawet dwukrotność renty socjalnej. To znaczy, że rokrocznie świadczenie to będzie waloryzowane – dodała.
REKLAMA
Posłuchaj
Zdaniem Maląg zmiany wprowadzone przez rząd PiS od 2016 r. są "przełomowe".
"Mówimy o Funduszu Solidarnościowym, o programach finansowanych z Funduszu Solidarnościowego, jak asystencja i (...) opieka wytchnieniowa, a także tworzenie centrów opiekuńczo-mieszkalnych, tak bardzo potrzebnych" – wymieniła.
Dodała, że wśród nowych propozycji dla niepełnosprawnych znalazło się także świadczenie 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. - Chodzi o to, żeby wsparcie adresowane do osób niepełnosprawnych było adekwatne do potrzeb i celowane – zastrzegła. Według szefowej MRiPS wsparcie rządu PiS dla osób niepełnosprawnych jest "kompleksowe i wielorakie (...) to ponad 40 mld zł".
- My do tej kwoty nie dodajemy nakładów, które są przewidziane w systemie edukacji, a przecież to jest 13 mld zł" – mówiła. "Chodzi o to, żeby osoby z niepełnosprawnościami miały prawo do godnego, niezależnego życia. To jest nasz kierunek, to zawarliśmy w strategii i to realizujemy – stwierdziła.
REKLAMA
dn/IAR/PAP
REKLAMA