Praca zdalna i hybrydowa. Weszły w życie nowe przepisy. Sprawdź, co się zmienia

Praca zdalna na stałe wchodzi do Kodeksu pracy. Nowelizacja przewiduje zarówno pracę zdalną całkowitą, jak i hybrydową, stosownie do potrzeb konkretnego pracownika i pracodawcy.

2023-04-07, 09:39

Praca zdalna i hybrydowa. Weszły w życie nowe przepisy. Sprawdź, co się zmienia
Praca zdalna daje możliwość łączenia życia rodzinnego z zawodowym - powiedziała Marlena Maląg. Foto: shutterstock/

Nowelizacja Kodeksu pracy, która weszła w życie 7 kwietnia, uchyla dotychczasowe przepisy dotyczące telepracy. Nowela przewiduje, że praca zdalna będzie mogła być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą.

Dobrze się sprawdza

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową mówiła, że praca zdalna, jako jedna z elastycznych form zatrudnienia, jest potrzebna.

- Daje możliwość łączenia życia rodzinnego z zawodowym, a pandemia pokazała, że dobrze się sprawdza i państwo może sprawnie funkcjonować - podkreśliła szefowa resortu rodziny.

Regulamin lub porozumienie

Minister Maląg wyjaśniła, że praca zdalna w firmach będzie funkcjonowała nie na zasadzie przepisów covidowych, tylko na podstawie regulaminów stworzonych z organizacjami związkowymi, a jeśli ich nie ma, to przedstawicielami strony pracowników albo porozumienia z danym pracownikiem.

REKLAMA

Zgodnie z wprowadzoną definicją, praca zdalna będzie polegała na wykonywaniu pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą.

Posłuchaj

Marlena Maląg: praca zdalna na podstawie regulaminów (IAR) 0:16
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

- Jeśli w regulaminie czy w porozumieniu zostaną zawarte informacje o partycypacji w kosztach, ile pracodawca będzie zwracał za wykonywanie pracy zdalnej w domu czy w miejscu wskazanym, to miejsce wskazane zawsze musi być uzgodnione z pracodawcą - mówiła Marlena Maląg.

Ochrona rodziców

Zgodnie z nowymi przepisami, będą przypadki, w których pracodawca będzie, co do zasady, musiał uwzględnić wniosek o pracę zdalną.

- To ochrona dla rodziców, opiekunów, którzy wychowują dzieci do 4. roku życia, kobiet w ciąży czy opiekujących się osobami z niepełnosprawnością - zaznaczyła minister.

REKLAMA

Posłuchaj

Marlena Maląg o partycypacji w kosztach i miejscu pracy zdalnej (IAR) 0:18
+
Dodaj do playlisty

 

Dodała, że taki wniosek będzie wiążący dla pracodawcy, o ile na danym stanowisku praca może być wykonywana.

Potrzeba uregulowania

Wiceminister w resorcie rodziny Barbara Socha powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że wiele stron sygnalizowało potrzebę uregulowania pracy zdalnej. Jak mówiła, była to między innymi kwestia przepisów BHP, których poprzedni kształt nie nadążał za rozwojem technologii i innych narzędzi informatycznych, które umożliwiły w łatwy sposób świadczenie pracy zdalnej.

- Jest to regulacja bardzo, bardzo potrzebna - oceniła.

REKLAMA

Posłuchaj

Barbara Socha o pracy zdalnej i przepisach BHP (IAR) 0:17
+
Dodaj do playlisty

 

Okazjonalna praca zdalna

Nowelizacja wprowadza też możliwość tak zwanej okazjonalnej pracy zdalnej, maksymalnie 24 dni w roku, na wniosek pracownika, jednak nie będzie on wiążący, co oznacza, że pracodawca nie będzie musiał go uwzględnić.

Zobowiązuje też pracodawców do zapewnienia pracownikowi zdalnemu materiałów i narzędzi pracy, w tym niezbędnych urządzeń technicznych.

REKLAMA

Zgodnie z nowymi przepisami, praca zdalna będzie mogła być uzgodniona przy zawieraniu umowy o pracę albo w trakcie zatrudnienia w formie zmiany warunków umowy o pracę - nie będzie wymagana forma pisemna.

Kontrola trzeźwości

Nowelizacja uwzględnia też rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, prawo do wycofania się z pracy zdalnej, umożliwienie pracodawcy polecenia pracownikowi pracy zdalnej w szczególnych przypadkach, na przykład w czasie obowiązywania stanu nadzwyczajnego, stanu epidemii lub z powodu siły wyższej.

Nowelizację Kodeksu Pracy, która wprowadza na stałe do przepisów pracę zdalną, prezydent Andrzej Duda podpisał 30 stycznia. Umożliwia ona również pracodawcom kontrolę trzeźwości pracowników - te przepisy weszły w życie 21 lutego.

REKLAMA

Posłuchaj

Marlena Maląg o sytuacjach, kiedy wniosek o pracę zdalną jest wiążący (IAR) 0:16
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także:

IAR/fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej