"Prawda rodziła się bólach". Prezes IPN w przeddzień 80. rocznicy ujawnienia zbrodni katyńskiej
- Prawda o Katyniu rodziła się bólach - powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki. - Słowo Katyń w polskiej świadomości, polskim sercu i umyśle oraz pamięci rodzi najtragiczniejsze emocje i wspomnienia - dodał.
2023-04-12, 11:34
W Sejmie trwa ogólnopolska konferencja naukowa poświęcona 80. rocznicy ujawnienia zbrodni katyńskiej pt. "Kapelani katyńscy", organizowana przez Kancelarię Sejmu RP oraz Instytut Pamięci Narodowej.
- Słowo Katyń w polskiej świadomości, polskim sercu i umyśle oraz pamięci rodzi najtragiczniejsze emocje i wspomnienia. To przede wszystkim śmierć w wyniku ludobójstwa Związku Sowieckiego blisko 22 tysięcy polskich oficerów, ale też mundurowych różnych formacji - przypomniał dr Karol Nawrocki.
- Katyń to także wspomnienie osamotnienia strudzonej Rzeczpospolitej w orkiestrze mocarstw i państw II wojny światowej - dodał.
Prezes IPN zaznaczył także, że "Katyń, a właściwie kłamstwo katyńskie to fundament Polski komunistycznej, kolonialnej po roku 1945 - tej odrzuconej przez Polaków i tej, która wyrzekła się prawdy o bohaterach na rzecz propagandy i komunistycznego kłamstwa".
REKLAMA
Posłuchaj
Pamięć o Katyniu
- Ważna jest pamięć o Katyniu i o to wołają do nas także groby katyńskie, gdyż myli się ten, który myśli, że Katyń to tylko historia i przeszłość. Groby w Miednoje, Bykowni, Katyniu, w Piatichatkach wołają do nas o wiwisekcji sowieckiej duszy. O duszy nieuleczalnej, która nastawiona jest na ekspansję, zło, zniszczenie i barbarzyństwo. O zgrozo, ta dusza jest z nami, w XXI wieku, jest wśród nas. Ta dusza, która jest dzika, antychrześcijańska i dąży do zniszczenia - powiedział prezes IPN.
- Ta świadomość, co niesie ze sobą słowo Katyń daje nam także poczucie odpowiedzialności. Nie tylko za pamięć historyczną, ale za przyszłość - zaznaczył Nawrocki. - O to wołają także groby katyńskie i ofiara naszych wspaniałych synów II Rzeczpospolitej - podkreślił.
Przypomniał, że w tym roku przypada 80. rocznica ujawnienia zbrodni katyńskiej. - 80 lat temu, gdy Niemcy odkrywali prawdę o zbrodni katyńskiej, to odkrywali ją tylko dlatego, by załatwić swoje sprawy propagandowe i tylko dlatego, że byli w starciu militarnym ze swoim dotychczasowym sojusznikiem, ze Związkiem Sowieckim. Nie zrobili tego z dobrej woli dla państwa polskiego i prawdy o polskich bohaterach, ale tylko dlatego, aby wzmocnić swoją pozycję geopolityczną i propagandową. Prawda o Katyniu rodziła się bólach - ocenił dr Nowrocki.
REKLAMA
PAP,IAR,pkur
REKLAMA