Odzyskiwanie dzieł sztuki zrabowanych podczas wojny. Sellin: utrudniają to niemieckie przepisy
- Polsce udało się odzyskać przez ostatnich siedem lat ok. 700 dzieł sztuki skradzionych podczas II wojny światowej przez Niemców - podsumował Jarosław Sellin. Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego wziął udział w debacie "Reparacje wojenne w XX wieku okiem polityków" na "Kongresie Pamięci Narodowej".
2023-04-14, 16:44
Wydarzenie organizowane przez Instytut Pamięci Narodowej na Stadionie Narodowym ma na celu podjęcie między innymi debaty dotyczącej polityki historycznej, edukacji historycznej, a także ma pokazać najróżniejsze przedsięwzięcia zawiązane z prezentowaniem naszej historii. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia.
Duże straty Polski
Jarosław Sellin przypomniał, że Polska w czasie II wojny straciła ponad pół miliona dzieł sztuki, a proces ich poszukiwań jest bardzo skomplikowany. - To nie tylko Niemcy, to
Posłuchaj
Spośród 700 odzyskanych dzieł sztuki najwięcej, bo ponad 400 znajdowało się w Niemczech. Jarosław Sellin tłumaczył, że odzyskiwanie tych zabytków z Niemiec jest niezwykle trudne ze względu na tamtejsze przepisy. - Oni mają takie ustawodawstwo, które mówi, że jeśli ktoś nabył jakieś dzieło w dobrej wierze, to po 30 latach, nawet jeśli się okaże, że to dzieło i pochodzi z niepewnego źródła, albo wręcz jest skradzione, albo jest efektem rabunku, to po 30 latach można już nim spokojnie handlować - dodał.
- Minister Rau: czekamy na politykę Niemiec opartą o empatię wobec interesów własnych sojuszników
- Wiceszef MSZ w hiszpańskich mediach: oczekujemy na otwarcie debaty ws. niemieckich reparacji dla Polski
- Reparacje wojenne. Wiceszef MSZ: uchwała zamknęłaby dywagacje o ich rzekomym zrzeczeniu się przez Polskę
dz/IAR
REKLAMA
REKLAMA