Raport o stratach wojennych u prezydenta Niemiec. "Berlin wciąż nie chce sobie uświadomić skali popełnionych zbrodni"

2023-04-25, 09:45

Raport o stratach wojennych u prezydenta Niemiec. "Berlin wciąż nie chce sobie uświadomić skali popełnionych zbrodni"
Raport o stratach wojennych u prezydenta Niemiec. "Berlin wciąż nie chce sobie uświadomić skali popełnianych zbrodni". Foto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

- Zawsze jest czas i miejsce na to, aby przypomnieć Niemcom o tych sprawach, które usiłują przemilczeć - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Łukasz Jasina ocenił pozytywnie przekazanie prezydentowi Niemiec Frankowi-Walterowi Steinmeierowi raportu dotyczącego strat wojennych podczas uroczystości związanych z 80. rocznicą powstania w getcie warszawskim. 

Gość Polskiego Radia 24 odniósł się na antenie do głosów krytycznych związanych z przekazaniem raportu. - O tym, kiedy jest dobry czas i miejsce, powinni decydować potomkowie ofiar, a nie potomkowie katów - zaznaczył rzecznik polskiej dyplomacji.

- Powstanie w getcie warszawskim wywołali obywatele polscy mordowani przez państwo, którego kontynuacją jest Republika Federalna Niemiec. Zawsze jest czas i miejsce na to, aby przypomnieć Niemcom o tych sprawach, które usiłują przemilczeć - podkreślił Łukasz Jasina. - O ile obecne niemieckie państwo dobrze rozlicza się z kwestią Zagłady, o ile dobrze rozlicza się ze zbrodniami np. na terenie byłego Związku Radzieckiego, o tyle ciągle nie chce sobie uświadomić skali zbrodni popełnionych w Rzeczpospolitej Polskiej" - zwrócił uwagę rzecznik dyplomacji.

Raport dot. strat wojennych

Podstawą działań polskiego rządu jest zaprezentowany 1 września ubiegłego roku "Raport o stratach wojennych", zgodnie z którym straty ludzkie i materialne Polski wynikające z okupacji niemieckiej wynoszą ponad 6 bilionów złotych.

Posłuchaj

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina: powstanie w getcie warszawskim wywołali obywatele polscy mordowani przez państwo, którego kontynuacją jest Republika Federalna Niemiec (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

W ubiegłym tygodniu rząd przyjął uchwałę w sprawie konieczności uregulowania w stosunkach polsko-niemieckich kwestii reparacji w związku z napaścią na nasz kraj w 1939 roku. Z inicjatywą przyjęcia uchwały w tej sprawie wystąpił wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk. Podkreślał, że ma ona potwierdzić w sposób wiążący i formalny, że Polska nigdy się nie zrzekła reparacji, ani w okresie komunistycznym, ani później.

Czytaj także:

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina gościem PR24:

ms/IAR, PR24

Polecane

Wróć do strony głównej