more_horiz
Wiadomości

"Prawie tysiąc gmin utworzy żłobki". Wiceminister Socha o wynikach naboru do programu "Maluch Plus"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2023 16:12
Wiceminister rodziny i polityki społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej Barbara Socha poinformowała, że prawie tysiąc gmin utworzy żłobki w ramach programu "Maluch Plus".
Wiceminister Barbara Socha o wynikach naboru do programu Maluch Plus
Wiceminister Barbara Socha o wynikach naboru do programu "Maluch Plus"Foto: PAP/Marcin Obara

Resort ogłosił wyniki naboru do programu, którego celem jest umożliwienie każdej gminie w Polsce stworzenia miejsc opieki żłobkowej dla dzieci do 3 lat.

Wiceminister przekazała, że samorządy otrzymają wsparcie na utworzenie i utrzymanie inwestycji. Priorytetotowo będą trafiały podmioty powstające na terenie gmin bez żłobków. - W ramach tej edycji programu przekazujemy samorządom na utworzenie 1 miejsca opieki prawie 36 tysięcy złotych. Podmiotom niepublicznym, na dostosowanie istniejących lokalizacji, przekazujemy ponad 12 tysięcy złotych - stwierdziła Barbara Socha.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej dodała, że "ogromna, rewolucyjna zmiana, to środki na funkcjonowanie przez pierwsze trzy lata nowo powstałych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3".

- To 836 złotych miesięcznie na jedno dziecko. Samorządy będą miały 3 lata na pełną realizację inwestycji - powiedziała.

Kolejny nabór

Socha podkreśliła, że nie wszystkie środki w tej edycji zostały uruchomione. Dlatego w najbliższych tygodniach ministerstwo ogłosi kolejny nabór. - Samorządy, które się nie zdecydowały, a chcą dołączyć do programu, również podmioty niepubliczne, które chcą w najbliższym czasie przymierzyć się do inwestycji, tworzenia miejsc opieki nad dziećmi do lat 3, będą miały taką możliwość - dodała.


Posłuchaj
00:22 12327864_1.mp3 Wiceminister Barbara Socha o wynikach naboru do programu "Maluch Plus" (IAR)

 

Resort poinformował, że w Polsce funkcjonuje obecnie około 8 tysięcy placówek oferujących łącznie 230 tysięcy miejsc opieki nad dziećmi do 3 lat. Natomiast w 2015 roku było 2990 takich placówek, oferujących łącznie około 84 tysięcy miejsc.

Jak wynika z danych ministerstwa rodziny i polityki społecznej, największe dofinansowanie w nowej edycji trafi do tworzonych placówek w województwie mazowieckim - łącznie 777 milionów 600 tysięcy złotych. Najmniej - 49 milionów 900 tysięcy złotych - trafi do województwa opolskiego.

Program będzie oferował też między innymi szkolenia podnoszące kwalifikacje i wzmacniające kompetencje osób zajmujących się najmłodszymi.

Zobacz także:

IAR,pkur

Zobacz także

Zobacz także