Biało-czerwona majówka. Przypominamy, dlaczego warto manifestować przywiązanie do narodowych barw
Wspomnienie św. Józefa Robotnika - patrona ludzi pracujących, Dzień Flagi Narodowej oraz rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja - w te dni szczególnie celebrujemy przywiązanie do naszych biało-czerwonych barw.
2023-04-28, 14:35
Pierwsze dni maja to dla wielu Polaków możliwość dłuższego wypoczynku, ale także okazja do zamanifestowania swojego patriotyzmu. W tym czasie wywieszamy przy naszych domach, balkonach czy oknach, polskie flagi - po to, by wyrazić swoje przywiązanie do ojczystych barw.
Czynimy to zazwyczaj już 1 maja. Tego dnia wspominamy bowiem ludzi pracy. Przez dziesiątki lat PRL, władze komunistyczne próbowały zawłaszczyć to święto. Obchody były więc huczne, a obywateli przymuszano do udziału w pochodach i wiecach. Postępowano tak, aby zagłuszyć bardziej tradycyjną datę, która od wieków dla Polaków była symbolem wolności i suwerenności naszego kraju czyli dzień obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
W czasach komunistycznych w dniu 1 maja wyrazem patriotyzmu było wręcz niewywieszanie biało-czerwonej flagi, uniknięcie udziału w zakładowym pochodzie czy bojkot przemówień partyjnych dygnitarzy. Władze PRL nakazywały też natychmiastowe zdjęcie flag już następnego ranka, tak aby nie doczekały do 3 maja.
Po przemianach ustrojowych 1989 roku, obchodom 1 maja nadano charakter bardziej religijny. Uwypuklono wówczas postać, wspominanego tego dnia przez kościół katolicki św. Józefa, który jest zwyczajowym patronem robotników i ludzi pracy. Wskazano także na obchodzony tego dnia Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, by jeszcze bardziej wskazać na etos Solidarności i patriotyzm Polaków sprzeciwiających się komunizmowi.
REKLAMA
Nasze najmłodsze święto
Z kolei obchodzony 2 maja Dzień Flagi Narodowej to jedno z najmłodszych polskich świąt. Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm w 2004 r. Jego celem miało być przede wszystkim promowanie szacunku do flagi oraz propagowanie wiedzy o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.
Tego dnia władze centralne i samorządowe szczególnie zachęcają do wyeksponowania polskiej flagi. Organizowane są również przemarsze, pikniki, konkursy, eventy i inne akcje, w których centrum znajduje się biało-czerwona.
Wraz z Dniem Flagi 2 maja w Polsce jest obchodzony Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju, ustanowiony przez Sejm 20 marca 2002 roku.
Symbol na najtrudniejsze lata
Natomiast świętowanie 3 maja należy do jednych z najważniejszych tradycji związanych z odwoływaniem się do patriotyzmu. Tego dnia upamiętniamy przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji. Pomimo, że wydarzenie to niemal bezpośrednio poprzedziło rozbiory Polski, na lata stało się symbolem nadziei na poprawę bardzo złej sytuacji naszego kraju na arenie międzynarodowej oraz możliwości i umiejętności zjednoczenia się społeczeństwa.
REKLAMA
O święcie tym pamiętano także pod zaborami. Choć wszystkie władze zakazywały oficjalnych obchodów tego święta, Polacy z reguły 3 maja gromadzili się na placach, ulicach i w świątyniach by zamanifestować swoją pamięć. Takie próby (szczególnie w zaborze rosyjskim) spotykały się z represjami.
Historycy przypominają, że dyskusje na temat znaczenia Konstytucji 3 Maja toczyły się wówczas w środowiskach polityków emigracyjnych czy krakowskiej szkoły historycznej. Pomimo szykan Polacy nigdy nie zapomnieli o tym święcie. Świadczą o tym choćby masowe demonstracje w 100. i 125. rocznicę uchwalenia Ustawy Zasadniczej.
PAP, IAR, PolskieRadio24.pl/ łs
REKLAMA
REKLAMA