Premier Morawiecki: jest porozumienie w sprawie importu produktów rolnych z Ukrainy
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że udało się sfinalizować rozmowy z Komisją Europejską w sprawie importu produktów rolnych z Ukrainy.
2023-04-28, 13:21
Mateusz Morawiecki powiedział w trakcie wizyty we wsi Zaranna w województwie łódzkim, że "w tych dniach zawarte zostanie porozumienie" między piątką państw zgłaszających problemy z bezcłowym napływem produktów rolnych z Ukrainy.
Uzgodnienia z UE
- My właśnie teraz sfinalizowaliśmy uzgodnienie z Unią Europejską, dotyczące zakazu importu tych produktów rolnych, które przede wszystkim doprowadziły do destabilizacji na rynku polskim - poinformował.
Jak wyjaśnił, chodzi przede wszystkim o zboża, kukurydzę.
Dbamy o polskiego rolnika
Dodał, że jadąc na spotkanie rozmawiał wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Valdisem Dombrovskisem.
REKLAMA
- Przekazałem mu decyzję rządu RP, decyzję, która jest spójna z porozumieniem z rolnikami, bo dbamy przede wszystkim o polskiego rolnika - podkreślił szef rządu.
Nasz głos wysłuchany
- Cieszę się, że nasz mocny głos, a także - co tu dużo mówić - głos wzmocniony poprzez pięć krajów, bo zbudowałem taką właśnie koalicję krajów na wschodniej flance UE, ten głos został wysłuchany w UE - oświadczył Mateusz Morawiecki.
- Dosłownie tych dniach zawarte zostanie porozumienie między nami a Komisją Europejską w sprawach rolnictwa - zapewnił.
REKLAMA
Szybkie dochodzenie
W myśl porozumienia, unijne zakazy zastąpią te wprowadzone przez państwa członkowskie. Komisja zakaże importu pięciu produktów - pszenicy, kukurydzy, rzepaku, słonecznika i oleju słonecznikowego.
Polska, Bułgaria, Rumunia, Słowacja i Węgry domagały się rozszerzenia tej listy między innymi o jaja, drób, czy produkty mleczne, ale w sprawie tych produktów Komisja najpierw przeprowadzi szybkie dochodzenie sprawdzające zakłócenia na rynku i jeśli wyniki potwierdzą zdestabilizowaną sytuację, przywróci cła.
Pieniądze dla rolników
Co więcej, w ramach tych uzgodnień, rolnicy z pięciu krajów otrzymają 100 milionów euro finansowego wsparcia, z czego do Polski trafi najwięcej bo 40 milionów euro. Dodatkowo każdy kraj będzie mógł powiększyć otrzymaną pulę o 200 procent dopłatami z krajowego budżetu. Komisja ma także szybko zgodzić się na pomoc publiczną.
Najnowszy pakiet wsparcia przygotowany przez polski rząd wynosi około 10 miliardów złotych.
REKLAMA
Czytaj także:
- Pomysły na stabilizację cen na rynku zbóż. Projekty zmian w prawie wpłynęły do Sejmu
- "Chodzi o dobro, zdrowie i bezpieczeństwo Polaków". Semeniuk-Patkowska o działaniach ws. zboża z Ukrainy
IAR/fc
REKLAMA